מה הוא רישום פלילי?

במדינת ישראל, קיימים 2 סוגים שונים של מרשמים אשר מתבצעים על ידי המשטרה – רישום פלילי, ורישום משטרתי. לכל אחד מסוגי המרשמים האלה ישנם השלכות שונות על החיים שלנו, וכל אחד גורר טיפול שונה לגמרי. מידע נוסף על ההבדלים בין סוגי הרישומים הללו בכתבה הבאה אשר מובאת כאן לפניכם.

מה זה למעשה הרישום הפלילי?

רישום פלילי הוא בעצם רשימה נפרדת לגמרי מהמרשם המשטרתי, על אף שהמשטרה היא הגוף אשר אחראי על הרישום הזה ועל הקיום שלו. המשמעות של הרישום הפלילי למעשה, זאת בשונה מדברים שונים לדוגמת מעצר מנהלי, וכיוצא בזאת – היא למעשה הרשעה בבית הדין הצבאי, או בבית המשפט של מדינת ישראל.

מה הן ההשפעות השונות של הרישום הפלילי על החיים שלנו?

על אף שהרישום הפלילי הוא רישום חסוי, זאת אומרת שלמרב הגופים והמוסדות במדינה אין כל גישה לרישום הפלילי אשר מתבצע על ידי משטרת ישראל, לרישום כזה עדיין עשויות להיות השלכות לא נחמדות ולא נעימות בכלל על אורח החיים השגרתי שלנו. השלכות אלה עשויות להיות מורגשות גם מבחינה חברתית, וגם מבחינה תעסוקתית. ישנם גופים שונים במדינת ישראל שזכאים לקבל את המידע על הרישום הזה ממשטרת ישראל, אך כל גוף אשר לא רשאי לקבל את המידע על הרישום ממשטרת ישראל, אך קיבל מידע שכזה לידיו, הוא למעשה גוף אשר מבצע עבירה חמורה על החוק.

האם ניתן לבצע למעשה מחיקה של הרישום

מחיקה של רישום כזה היא לא דבר פשוט בכלל, שכן על פי החוק, הגורם היחידי שמחזיק בסמכות כלשהי למחוק את רישום כזה הוא נשיא המדינה. ועדיין, חשוב להדגיש כי גם במקרים של מחיקת הרישום, לא מדובר על מחיקה מלאה של הרישום, אלא קישור של תקופת הרישום הפלילי הכולל.

מה מומלץ לעשות אם אתם מואשמים בפלילים?

בין אם ביצעתם עבירה השייכת לתחום הפלילי ובין אם אתם רק מואשמים בעבירה מהסוג הזה, בין אם מדובר בעבירת סמים, הטרדה מינית, הלבנת הון ובין אם בעבירה מסוג אחר, הדבר הכי חשוב שאתם צריכים לעשות הוא לפנות לעורך דין כמה שיותר מהר! חשוב מאוד לבחור עורך דין המתמחה בתחום הפלילי, עם דגש על התחום שבו אתם מואשמים, כדי שהוא יוכל להציג בפניכם מה קורה עכשיו, איך הדברים אמורים להתנהל בצורה חוקית, לסייע וללוות אתכם לאורך הדרך. תוכלו להיעזר באנשים שאתם מכירים וכך למעשה לבחור עורך דין מקצועי, או לחילופין לפנות לרשת האינטרנט, ולבצע השוואה בין כמה עורכי דין. חשוב לבחור עורך דין שיהיה זמין עבורכם, שתרגישו בנוח איתו לשאול כל שאלה, שיענה לכם באופן מקצועי ובקיצור, שתרגישו שאתם בידיים טובות וכי יש לכם על מי לסמוך.