עורך דין אלימות במשפחה – מתי תצטרכו לשכור את שירותיו?

אלימות במשפחה מהווה ללא כל צל של ספק את אחת מהתופעות המצערות ביותר, שלצערנו הרב, לא מעט אנשים במדינת ישראל כיום מתמודדים עם תופעה זו. מדובר על מצב בעיתי למדי, שבו בני משפחה חווים אלימות פיזית, מילולית, וכיוצא בזאת, תוך כדי שהם נמצאים זמן רב ושעות רבות באותו בית, ובאותו המקום. כשמסתכלים על אלימות במשפחה מהבחינה המשפחתית, גם כאן מדובר על סוגיה מורכבת מאוד, והטיפול במקרים של אלימות בתוך המשפחה מבחינת בית המשפט, הוא טיפול לא פשוט בכלל. במקרים רבים, אנשים צריכים להתייעץ ולשכור את השירותים של עורך דין אלימות במשפחה. בשורות הקרובות, ננסה להסביר לכם מתי תדעו שאתם צריכים את שירותיו של עורך דין כזה.

איך מגדיר החוק בן משפחה

החוק שמטרתו בעצם למנוע אלימות במשפחה אותו חוקקו בשנת 1991, מגדיר מיהו בן משפחה. הכוונה היא לסבא או סבתא, בן זוג ידוע בציבור או בן זוג נשוי, הורים או של התוקף עצמו או של בן הזוג של התוקף, ילדים של בן הזוג או של התוקף, אחים, אחיות, גיסים, גיסות, דודים, דודות, אחיינים, אחייניות וגם קטינים שמגוררים עם אדם שתפקידו לדאוג להם.

מה שונה בעורך דין אלימות במשפחה לעורך דין בעבירות מסוגים אחרים?

ההבדל המהותי בא לידי ביטוי הוא בכמות שנות המאסר. בנוסף, עבירות אלה מאופיינות ברגישות מאוד גבוהה מצד הגורמים המשפטיים וגורמי האכיפה. מה שמורכב במיוחד בעבירות מהסוג הזה הוא שברוב המוחלט של המקרים הן נעשו בסגירות מבלי שאף אחד מודע אליהן וזה יוצר כל מיני חילוקי דעות וגרסאות שונות בין עד לעד. עבירות אלימות במשפחה יכולות להיות פיזיות, נפשיות וגם יש מה שמכונה אלימות כלכלית.

כיצד בית המשפט עשוי לסייע לאנשים אשר סובלים אלימות בתוך המשפחה?

כפי שציינו בשורות הקודמות, כאשר מקרים של אלימות בתוך המשפחה מגיעים לבתי המשפט, מדובר על תהליכים משפטיים ארוכים ומורכבים ממש. במקרים רבים, עורך דין פלילי יעורב בתהליך גם כן. וחשוב לדעת – לבתי המשפט יש לו מעט דרכים להתמודד עם אנשים שמורשעים בעבירות שונות של אלימות בתוך המשפחה. מבין הכלים של בית המשפט, נוכל למצוא את הכלים הבאים:

  • ענישה בצורה של עבודות שירות למיניהם
  • בית המשפט עשוי לחייב את המורשע לשלם פיצויים כלכליים לנפגעים
  • תקופת מבחן – שבו תבחן כשירותו של בן הזוג האלים
  • מאסר מאחורי סורג ובריח

מאסר, הוא כמובן האופציה הכי חמורה מתוך שלל הכלים של בית המשפט בהקשרים אלו. ככלל, עונש המאסר המקסימלי בגין עבירות אלימות בתוך המשפחה, הוא עונש שיכול להגיע עד לשלוש שנים מאסר בסך הכל, בהתאם לסוג העבירות ולהרשעה המשפטית.

אם אתם או אדם הקרוב אליכם סובל מאלימות במשפחה, פנו לעורך דין מקצועי עוד היום!