די לקורבנות פגיעה מינית, מה עלייך לדעת בנושא

אם את חוששת שאת או מישהי קרובה אלייך נפלה קורבן לפגיעה מינית מסוג כלשהו, חשוב שתכירי מידע על הנושא כדי שתתדעי איך להתקדם בדרך הבטוחה ביותר עבור הנפגעת. פגיעה מינית מוגדרת ככל התנהגות או מעשה כלשהו שהוא בעל אופי מיני והוא נכפה על אדם אחר ללא הסכמתו וללא התייחסות לרצונו החופשי, בין אם מדובר באישה, גבר, ילד או ילדה. התקיפה יכולה להתבצע על ידי אישה, גבר או אפילו על ידי קטין. ההגדרה לתקיפה מינית מתייחסת גם למניע, לרוב לא מדובר בדחף מיני שאינו נשלט על ידי התוקף, אלא באקט אלים ומכוון שמטרתו לנסות להשיג שליטה על הקורבן, להשפיל אותו, ולהקטין אותו וכדומה.

האם גם הטרדה מינית היא בגדר פגיעה מינית?

החוק מגדיר מספר סוגים של פגיעות מיניות, לרוב נכליל תחת הגדרה זו אונס או ניסיון אונס, מקרים של גילוי עריות, מעשה סדום ועוד אירועים הכוללים פגיעה מינית קשה באדם אחר ללא הסכמתו. הנושא של הטרדות מיניות נכלל בחוק בנפרד, וכלל מקרים כמו כשמישהו מציע לאדם אחר שוב ושוב הצעה בעלת אופי מיני, למרות שאותו אדם מראה שאינו מעוניין. גם מקרים הכוללים תיעוד של מעשים מיניים ופרסומם ללא רצון המצולמים נכללים תחת ההגדרה. התמקדות במיניות של אדם אחר, הצעות מיניות במסגרת יחסי עבודה או תלות ועוד. מכיוון שמדובר בהגדרה רחבה יחסית, אם אתם חוששים שאתם או מישהו קרוב לכם נפל קורבן להטרדה או תקיפה מינית, אל תהססו לפנות לייעוץ אצל עורך דין פלילי שידע להכיוון אתכם בהתמודדות עם האירוע מהפן המשפטי. פעמים רבות טלצד הייעוץ המשפטי כדאי לטפל גם בפן הנפשי ולפנות לייעוץ אצל פסיכולוג, עובד סוציאלי או מישהו אחר מתחום בריאות הנפש.

בנוסף, יש היום המון מתנדבות, עמותות וארגונים שיכולים לעזור לך. למעשה, במדינת ישראל יש תשעה גופים המסייעים הן לנפגעות והן לנפגעי תקיפה מינית. מדובר בשלב קריטי וככל שפונים יותר מוקדם לעזרה, ככה הסיכוי להחמרה פוחת, שכן ילדים, בני נוער וגם מבוגרים שעוברים פגיעה מינית זקוקים לאדם שיעזור להם, יקשיב להם, ייעוץ להם עצה ויתמוך בהם וזה לא משנה באיזו דרך הם יבחרו לנקוט. רוב המרכזים הללו פועלים 24 שעות, 7 ימים שבוע. אחרי פגיעה מינית יש כל מיני תסמינים ותופעות, חלקם פיזיים וחלקם נפשיים כמו חוסר יכולת לישון, הזיות ותמונות חוזרות של האירוע, מחשבות שלא עוזבות אותנו, חוסר מנוחה, מתח, לחץ, ירידה עזה בתיאבון ובמצב הרוח, קושי ביכולת לזכור דברים ורגשות אשם. יש חשיבות לקבלת מענה רפואי ראשוני ואם תרצי, אחרי זמן מה ניתן לגשת להליך משפטי גם בפן הפלילי וגם בפן האזרחי.