יועץ סביבתי – הדרך לעתיד ירוק יותר

יועץ סביבתי הוא איש מקצוע מומחה העוסק בכל הסובב סביב איכות הסביבה במסגרת פרויקטים של בנייה. למעשה, לאחר איסוף נתונים מאנשי מקצוע שונים, היועת מפיק דוח אותו הוא מגיש למחלקת לאיכות הסביבה בעירייה. הדוח כולל נושאים שונים כמו פינוי פסולת, זיהום אוויר שעשוי להתרחש בעקבות הבנייה, חומרים מסוכנים שעלולים להימצא באזור וכיוצא בכך. 

 

מי זקוק לשירותיו של יועץ סביבתי?

הצורך בשירותיו של יועץ סביבתי נוטה להשתנות בין פרויקט לפרויקט, אך ברוב המוחלט של המקרים שירותיו נחוצים למטרת הקמה של מרכזים מסחריים, מפעלי תעשייה, מרכזי קניות, אתרי חקלאות ועוד מגוון אזורים בעלי מרכיבים משמעותיים הקשורים באופן ישיר אל איכות הסביבה. 

 

רגע, מה לגבי עלויות?

עלות שירותיו של יועץ סביבתי נעה בממוצע בין אלפי שקלים עד ל-15 אש"ח ומעלה, בהתאם למספר גורמים שונים. זאת בעוד כי מורכבות הבנייה היא הפרמטר המרכזי, שכן בחלק מהמבנים יש גורמים שונים הקשורים ברעלים או לחילופין לבעיות שונות אשר מחייבות התייחסות מעמיקה, מה שמייקר את עלויות השירות. בנוסף, יש לציין כי גודל המבנה מהווה גם הוא פרמטר משמעותי בכל הנוגע לקביעת עלויות השירות. 

 

מה כולל בתוכו תהליך הייעוץ?

לאחר קבלת תוכניות הבנייה וכן גם לאחר איסוף כלל הנתונים הרלוונטים מאנשי המקצוע השונים במסגרת הפרויקט, כאמור, מפיק היועץ הסביבתי דוח מעמיק שמכסה מספר היבטים חשובים עבור אגף איכות הסביבה בעירייה. הדוח מורכב מנתונים שונים לרבות מידע על ייעודו ומיקומו של המבנה, אופי העבודה בפרויקט, קרבת המבנה לאזורי צמחייה, החומרים בהם יש צורך לבצע שימוש לצורך השלמת תהליך הבנייה וכן הלאה. כמו כן, הדוח של היועץ מפרט האם מתבצע שימוש ברעלים במסגרת הפרויקט, או לחילופין בחומרים העשויים לגרום לבעיות במידה וישפכו על הקרקע. בנוסף, מעריך הדוח אם רמת צריכת המים, את הסיכון לדליפה של חומרים מסוכנים וכולל בתוכו אף פרוטוקולים לשעת חירום. 

 

כך תבצעו את הבחירה הנכונה

בעת בה אתם מחפשים אחר יועץ סביבתי, הרי שעליכם לקחת בחשבון מספר פרמטרים חשובים. תחילה, עליכם להתייחס לניסיון של היועץ בקבלת היתרי סביבה מהגורמים הרלוונטי. דבר נוסף יהיה להיעזר בהמלצות של יזמים ואדריכלים שעבדו עם היועץ עליו שמתם עין, במטרה לגבש תובנות אודות טיב הביצועים של היועץ. על כן, במידה ואתם עדיין מרגישים מבולבלים מהיצע האפשרויות הרחב בענף, ההמלצה שלנו תהיה להשאיר פרטים לצוות המקצועי של ד"ר אליגל בכתובת dr-eligal.co.il