תיווך בינלאומי והחשיבות שלו

לא ניתן להתכחש אפילו לא לרגע קטן מכמה העולם המודרני הוא עולם גלובלי, עם קשרים בינלאומיים רבים כל כך. בין אם מדובר על מסחר בין מדינות, שיתופי פעולה עסקיים וכלכליים בין מדינות, סיוע ועזרה שמדינות שולחות למדינות נזקקות, או שיתופי פעולה והסכמים בתחומים צבאיים בין מעצמות בעולם שלנו – הגלובליות של העולם נמצאת באמת בכל מקום. אולם, יד ביד עם הגלובליות של העולם, מגיעים גם הסכסוכים הבינלאומיים. אין מה לעשות, כאשר נעשה שיתוף פעולה כל כך גדול בין מדינות העולם, מן הסתם שיתפתחו בין אותן המדינות גם מחלוקות רבות, ואי הסכמות על עניינים מהותיים. תיווך בינלאומי הוא הפתרון המתאים ביותר כיום במצבים שבהם ישנו סכסוך קריטי ומהותי בין שתי מדינות או יותר. בשורות הבאות, נבין עוד על תיווך בינלאומי ועל החשיבות העצומה שלו.

תיווך בינלאומי הוא אחד התפקידים החשובים במערכת המדינית

בוא נסתכל על מדינת ישראל לדוגמה – מדינת ישראל נמצאת בקשרים עסקיים, מדיניים, או פוליטיים רבים עם מדינות נוספות בעולם. בכל יום, אנחנו שומעים על הסכם חדש שנחתם בין ראשי מדינת ישראל לבין בכירים של מדינות נוספות. עבור מדינה כמו מדינת ישראל, שנמצאת בכל כך הרבה קשרים בינלאומיים – מתווך או מגשר בינלאומי הוא אחד אנשים המקצוע החשובים ביותר למערכת. ניתן למצוא עוד מידע על גישור בינלאומי, ועל גיורא איילנד, אחד מהמגשרים המקצועיים והמובילים במדינת ישראל, בכתובת האינטרנט הבאה gioraeiland.com.

כיצד נראה תפקידו של המתווך?

המתווך הבינלאומי הוא לא שופט, בורר, או כיוצא בזאת. תפקידו של המגשר הבינלאומי הוא להביא את המדינות לעומק השווה, במקרים שבהם ישנה אי הסכמה גדולה ומהותית על דברים מסוימים. בנוסף, המתווך הבינלאומי יידע לשמור על האינטרסים הקריטיים של המדינה אותה הוא מייצג.

מה עוד חשוב לדעת על הנושא?

שיש צורך ממשי ואמיתי לבחירת מתווך בינלאומי מקצועי בשל משבר או כל מצב מורכב מדיני אחר, חשוב לבחור מתווך מקצועי, שיש לו ידע וניסיון בתחום הספציפי אליו אנחנו ניגשים. הבחירה צריכה להיעשות באופן מאוד מדויק, תוך העלאת שאלות הקשורות לתפקודו של המתווך תחת לחץ ומצבים מורכבים. לכן, חשוב במידה רבה לבחון את הניסיון של אותו מתווך ולהבין כיצד התנסה במצבים דומים כאלה בעבר המקצועי שלו. בנוסף, יש לשים דגש רב על הידע של המתווך ועל היכולות שלו להתמודד עם סיטואציות מדיניות, פוליטיות ובינלאומיות בשטח. כעת כל שנותר הוא בעצם להכיר את התחום יותר לעומק ולפיכך לבצע את הבחירות שלנו שללא ספק ישפיעו על ההווה וחשוב מכך, על העתיד שלנו. לא מדובר בבחירה של מה בכך אלא בתהליך בו יש להשקיע זמן, מחשבה והרבה מאוד התייחסות. ניתן לקרוא על הנושא עוד ברשת האינטרנט ולנסות ללמוד אותו לעומק.