חידוש מעטפת מבנה – מתי יש לבצע?

חידושי מעטפת מבנה מתרחשים בכל רגע נתון ובכל עיר במדינת ישראל, ייתכן שבלי ששמתם לב לכך כלל. עבור אלה ממכם שלא בקיאים בנושא, שיפוץ או חידוש של מעטפת הבניין, מהווה למעשה את אחד מהאפשרויות הכי מקובלות כיום לשיפור ושדרוג הנראות של המראה של הבניין. נהוג לבצע שיפוץ או חידוש מעטפת מבנה על מנת להשיג העלאה של הערך הכלכלי של הנכסים השונים המבנה, אך גם על מנת להשיג שיפור באיכות החיים אצל הדיירים החיים באותו הבניין. סיבות נוספות אשר מוכרות כיום לביצוע חידוש של מעטפת המבנה זה ביצוע חידוש מעטפת מבנה על מנת לבצע שיפור מבחינת נראות של הרחוב, או לפעמים על מנת לתקן ליקויים בטיחותיים הקיימים בבניין עצמו.

מה כולל תחתיו חידוש מלא של מעטפת הבניין?

בסופו של דבר, אין נוסחה קבועה לביצוע של חידוש מעטפת בניין, זאת בשל העובדה שכל שיקום של מעטפת בניין תלויה למעשה במצבו של המבנה, עד כמה מדובר על מבנה שחוק וישן, אילו  שינויים אנו רוצים להשיג בחידוש מעטפת המבנה, וכמו כן, ליקויים שונים מבחינה בטיחותית הקיימים בקיר המבנה הנוכחי. חידוש מעטפת הבניין עשויה לגרור הליכים ושלבים רבים, וניתן לשלב בו טכנולוגיות חדישות, זאת לדוגמת קיר מסך זכוכית, וכיוצא בזאת.

חידוש של מעטפת בניין משותף

על מנת שנוכל לבצע חידוש של מעטפת של בניין משותף, יש להשיג על פי החוק רוב של 51 אחוזים מכלל הדיירים בבניין. בנוסף על כלל הדיירים להסכים על תנאי השיפוץ השונים כמו – תקציב השיפוץ, הקבלן הנבחר, ועוד.

מתי מומלץ לבצע חידוש מעטפת מבנה

בעיקרון, תהליך של חידוש המעטפת של כל פרויקט, בין אם מדובר בבית פרטי, בניין רב קומות המכיל משרדים, בניין מגורים, בית מלון או מרכז מסחרי מורכב משני שיקולים עיקריים. השיקול הראשון והחשוב יותר כמובן הוא חידוש של המעטפת בשל בעיות וליקויים הפוגעים במבנה ברמה הבטיחותית שלו. כלומר, ברגע שמתחילות להתרופף אבני חיפוי, ברגע שטיח מתחיל להתפורר מהתקרה או הקירות, שמופיעים סימנים המעידים על בעיות רטיבות, עלינו להבין כי נדלקה פה נורה אדומה ויש לטפל במבנה, לעתים לא רק במעטפת, כמה שיותר מהר, לפני שהבעיה תחמיר עוד יותר. בנוסף, יש מבנים שמגיעים למצב בהם אין ברירה אלא לבצע חידוש, לעתים אפילו שיקום בשל היותם מסוכנים ממש לשהיה. השיקול השני בא לידי ביטוי כתוצאה מגורמים אסתטטיים. כל מבנה עם הזמן סובל מפגיעה של נזקי מזג האוויר כמו לחות, מים וכדומה ואז נדרשת עבודת חידוש.

מה מהווה השפעה של המחיר של חידוש מעטפת הבניין?

תמחור של חידוש מעטפת בניין עשוי להיות דבר מורכב למדיי, זאת כאשר ישנם מאפיינים שונים אשר משפיעים על  התמחור – מיקום הבניין, מרפסות, וכדומה.