איך להפוך להיות ספורטאי מצטיין

אין ספק שספורטאים צעירים רבים לפני גיוס עוסקים בשאלה של איך להפוך לספורטאי מצטיין והאם כדאי להם אולי לוותר על עולם הספורט ולעשות שירות צבאי מלא ללא ההקלות של ספורטאי מצטיין. אז ראשית נסביר שגם ספורטאים מצטיינים בצבא מחוייבים בשירות צבא כמו כל אחד אחר, רק בניגוד לשירות צבאי מלא, השירות הצבאי של ספורטאים מצטיינים הוא נוח יחסית עבור הספורטאים ומותאם לשעות האימונים שלהם ולצרכים שלהם בתור ספורטאים. יש לציין כי הצבא מתיר גמישות מיטבית במקרים בהם מאושר תקן של ספורטאי מצטיין שכן הם מאפשרים הגעות מאוחרות לבסיסים, או היעדרות מרובה יותר עקב הצורך של הספורטאים להשתתף באימונים רבים לרבות אימוני בוקר, תחרויות רבות בארץ או בעולם ועוד. למרות השגרה התומכת שהצבא מאפשר יש לציין כי לא במקרים רבים מאושר תקן של ספורטאי מצטיין ועל הספורטאים להיות חברים בסגל נבחרת ישראל באותו ענף בו הם מתחרים בכדי לקבל את המעמד הנכסף.

 

אז איך בכל זאת זוכים לקבל מעמד של ספורטאי מצטיין באחד מענפי הספורט השונים? ראשית עלינו ככל הנראה להיות כשרון בעל הבטחה לעתיד של הספורט הישראלי, כאשר כמובן כפי שציינו קודם לכן, על המאמנים הלאומיים לזמן אותנו לסגל הנבחרת של הענף בו אנו מתחרים. אין ספק שאי קבלת המעמד, ככל הנראה תפגע רבות ביכולות של הספורטאים להישאר פעילים היות ושירות צבאי מלא אומר שעליהם לוותר על אימונים רבים, תחרויות רבות וכדומה. לכן אם אני מראש מכוונים לקריירה מקצוענית בענף בו אנו מתחרים עלינו להשקיע רבות, כבר מגיל צעיר, דבר שיקרב אותנו בשאיפה לסגל הנבחרת הלאומית וכך נוכל בעתיד לקבל את המעמד הנכסף.

 

מה יכול לקרב אותנו למעמד של ספורטאי מצטיין?

אז כפי שכבר ציינו קודם לכן, אין בקבלת המעמד הנחות או קיצורי דרך ולכן עלינו להשקיע רבות בכדי לקבל את המעמד הנ״ל. בענפים רבים, כמו למשל כדורגל או כדורסל, בהם ישנם ספורטאים רבים והמקומות בסגל הלאומי של נבחרת ישראל הוא קטן מאוד, הסיכוי לקבל את המעמד של ספורטאי מצטיין הוא סטטיסטית קטן יותר. לכן, ספורטאים רבים משקיעים משאבים רבים כבר מגיל צעיר ומתאמנים גם במסגרות אישיות שאינן הקבוצות שלהם. בכדי לעשות זאת יש להתאים את האימונים עם אנשי מקצוע מהתחום כמו מישהו שהוא בעל תפקיד בכדורסל או בעולם הכדורגל, ולהתאים את האימונים האישיים לאלה הפרטיים, הן בהיבט שלא יפגעו בשחקן בהיבט הפיזי אך כמובן יהיו כאלה שיסייעו לו בהיבט של השיפור נקודות חלשות, שיפור טכניקות, בניית הגוף לסוג הספורט בו הוא מתאמן וכדומה.