מה הקשר בין עבודה בגובה לנדל“ן?

תחום הנדל“ן בישראל פורץ את גבולותיו משנה לשנה. עוד ועוד פרויקטים, עוד ועוד יזמים, עוד ועוד חברות בניה מה שמוביל מאות אלפי יחידות דיור לקום על קרקעות ברחבי המדינה כולה. מרבית הפרויקטים הללו משלבים בין קבלנים, יזמים ובעלי מקצוע שונים, אלו מחייבים אישורים לביצוע עבודה בגובה. מדובר באישור הכרחי לעבודות מהסוג הזה וכל עובד או מנהל עבודה חייב להחזיק בו במדינת ישראל. החוק מתייחס לכל עבודה המתבצעת מעל שני מטרים. האישור נדרש במטרה להקנות לעובדים ידע ומיומנויות להתמודד עם סוג כזה של עבודה ולהפחית משמעותית את הסיכוי לתאונות עבודה.

 

אילו עוד סוגי עבודות דורשות אישור זה?

יש כל מיני עבודות, חלקן קשורות לתחום הנדל“ן והבניה, חלקן פחות המחייבות אישור לעבודה בגובה ביניהם יועץ אלומיניום, יועץ זכוכית, מרחיק יונים, מתקין מרזבים, משקם מבנים בסיכון ועוד.

 

אילו כלים רוכש העובד ומה עושים במהלך הקורס?

כדי לקבל אישור לעבודה בגובה, לא משנה באיזה תחום העובד פועל או מתכנן לעבוד בעתיד, עליו להשתלב בקורס לעבודה בגובה. יש היום כל מיני חברות המעבירות את ההכשרה הזו. לפעמים העובד יעבור את ההכשרה באופן עצמאי, אך לרוב הוא יגיע להכשרה דרך הקבלן או מנהל העבודה שלו. במהלך הקורס, כל עובד ילמד ויבין איך הוא צריך לעבוד בצורה האופטימלית והבטיחותית ביותר עם הכלים בהם הוא עושה שימוש במהלך יום העבודה שלו. אילו כלים? סולם, רתמות, פיגומים ועוד.

 

האם מעבר חד פעמי של הקורס מספיק?

לא. פעם אחת איננה מספיקה. בכל תקופה אותה מגדירים מראש, על העובד יהיה לעבור סוג של רענון. רק בעזרת קורס רענון, יקבל העובד תעודה חדשה שתאפשר לו להמשיך את עבודתו כרגיל. הרענון קריטי וחשוב משום שהוא מאפשר לעובד להיזכר בכללי הבטיחות והעבודה בפרויקט.

 

מדוע צריך לעבור את הקורס ולהוציא אישור לעבודה בגובה?

עד שנת 2008 קרו במדינת ישראל עשרות תאונות עבודה מדי שנה בשל חוסר זהירות והקפדה על כללי עבודה בגובה. לכן, הוחלט לבצע שינוי בתחום. עובדים שלא יעברו את הקורס מא‘ ועד ת‘ ועובדים שלא יחדשו את הרישיון שלהם באמצעות קורס רענון, לא יוכלו להמשיך לעבוד בתחום העבודות בגובה. למעשה, האישור עצמו מעניק לעובדים רישיונות ואישורים לעבוד בגובה של מעל שני מטרים או מעל חללים בעומקים של שני מטרים. עובדים שפועלים בגובה מבלי להחזיק ברישיון הזה, עוברים על החוק ומסכנים גם את החיים של עצמם וגם את של הסובבים אותם. למעשה, כל מי שעובד עם אביזרים או כלים כמו למשל סולמות, פיגומים, מנופים, סלים או במות של הרבה, מעליות, מערכות סנפלינג ועוד, מחוייב לעבור הכשרה זו.

 

מה חשוב לבדוק לפני שנרשמים לקורס עבודה בגובה?

  1. שמדובר בהכשרה המאושרת על ידי משרד התמ“ת
  2. שיש התאמה בין סוג העבודה אותה תבצעו בשטח לבין הקורס עצמו
  3. שמקבלים בקורס את הידע והכלים הנדרשים בכדי לעבוד בסוג הפרויקט המצופה

 

 

לסיכום, לגבי השאלה שנשאלה בתחילת המאמר והיא מה הקשר בין עבודה בגובה לנדל“ן, אנו מבינים כי קיים קשר ישיר ובלי אותם עובדים שעוברים הכשרות מהסוג הזה, תחום הנדל“ן לא יוכל להמשיך, להתקדם, להתפתח ולצבור תאוצה. לקורסים ולהכשרות הללו חשיבות מירבית הן מבחינה מקצועית, הן מבחינה מסחרית והן מבחינה בטיחותית ולכן אין להקל בהם ראש. למעשה, עוד ועוד בתי ספר בהם ניתן לעבור הכשרה לעבודה בגובה נפתחים וניתן להשתלב באחד מהקורסים הנפתחים בתקופה הקרובה.