תכנון בית פרטי – כל הטעויות הנפוצות

תכנון בית פרטי הינו אומנם תהליך חוויתי אשר זוגות ומשפחות רבות בוחרות לעבור, כאשר המטרה העומדת לנגד עיניהם הינה בית החלומות עליו הם תמיד חלמו, אך מחד גיסא מדובר על תהליך ארוך, מורכב, לעתים מייגע, וכזה אשר מכיל בירוקרטיות מסובכות ומסועפות עליהן יש להתגבר. מרב האנשים יוצאים לפרויקט של תכנון בית פרטי כאשר מדובר בבית הפרטי הראשון שהם מתכננים לבניה. על אף שתהליך תכנון ובניית בית פרטי מלווה בעשרות אנשי מקצוע ויועצים, חוסר ידע וניסיון עשוי להביא במקרים רבים לטעויות קריטיות אשר יכולות להשפיע בסופו של דבר על התוצר ועל ההליך בצורה גבוהה. בכתבה הקרובה ננסה לשפוך אור ולפרט על טעויות נפוצות בעת תכנון בית פרטי.

טעות ראשונה: העמדת תקציב פרויקט בצורה שגויה

כשאנשים קונים דירה הם מבצעים הערכת שווי דירה על מנת לדעת מהו הערך של הנכס אשר עומד אל נגד לעיניהם. כאשר אנשים מתחילים לתכנן בית פרטי, עליהם להעמיד תקציב מוערך לכל הפרויקט הנ"ל. האדם הממוצע לרוב מבצע הערכה תקציבית שגויה כאשר הוא ניגש לפרויקט מסוג זה. פערי העמדת תקציב נובעים מחוסר ידע של אנשים כלפי ה דורש תהליך כזה של בנית בית, ומהערכות שגויות של אלמנטים בפרויקט כגון עלות העדת השלד, וכדומה.

טעות שנייה: שכירת מעצב פנים או אדריכל אשר לא מתאים לסוג הפרויקט הנ"ל

טעות נפוצה נוספת שאנשים רבים שמתחילים לתכנן את הבית הבא שלהם נוטים לעשות היא לבחור ולשכור את השירותים של אדריכל לפרויקט תכנון הבית על סמך המלצות של אנשים או על פי תמונות של בתים אחרים שהם ראו. מדובר על טעות גדולה במרב המקרים. חשוב לבחור אדריכל כאשר אנחנו שמים לב על 2 דגשים שונים. ראשית חשוב להיות בהתאמה אל מול הקו העיצובי של אותו האדריכל. כלומר, ככל הנראה שלא נשכור את שירותיו של אדריכל אשר מעצב בתים בסגנון מודרני, אילו אנחנו מתחברים לבתים אשר נבנים בעיצוב של סגנון כפרי. דבר נוסף וחשוב לא פחות – חשוב לבחור אדריכל ומעצב פנים לפי חיבור אישי לאישיות של הבן אדם. האדריכל ילווה אתכם לאור כל התהליך, ועל כן חשוב לבחור אדם נעים הליכות שאתם מוצאים חיבור מולו ברמה האישית.

טעות שלישית: בחירה של קבלן הבניה על פי מחיר

חשוב מאוד לזכור! בנייה איכותית של בית דורשת מחיר מסוים, ועל כן, חשוב מאוד לבחור קבלן יסודי ומקצועי שמעמיד תקציב אשר לא מנסה לחסוך ולחתוך במחיר. הנטייה של אנשים רבים כמו בכל תחום בחיים היא לנסות להשיג את המחיר הטוב ביותר עבור כל דבר שהם מעוניינים לקנות. אומנם לא מדובר בסיטואציה כזו כאשר אתם מתכננים בית, וסביר להניח שאילו תבחרו קבלן על סמך הצעת מחיר נמוכה, הוא לא יעמוד בתקציב המוגדר והתקציב יעלה תוך כדי ביצוע הפרויקט.

אז מה כן נכון לעשות שמחליטים לתכנן ולבנות בית פרטי?

ובכן, יש כמה דברים שבהחלט יכולים לעזור לכם באחד הפרויקטים הכי מורכבים בחיים שלכם. הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות הוא לשים דגש רב על בחירת בעלי המקצוע שיקחו חלק פעיל בתכנון וביצוע הפרויקט. בחירת מודד מוסמך, אדריכל, קבלן ביצוע ויועצים מסוגים שונים באופן שיתאים לכם ולאופי הפרויקט תטיב עמכם ותאפשר בניה מוצלחת עם כמה שפחות בלת“מים. בנוסף, כדאי לתכנן את הבית על פי תקציב מסודר. מומלץ גם לחשוב על כל הצרכים שלכם ושל בני הבית ולפי זה לתכנן את בית החלומות שלכם.