טיקים

יש אנשים שמסיבות נוירולוגיות כאלה ואחרות הם סובלים מטיקים. יש סוגים שונים של טיקים אבל באופן כללי אפשר לומר שמדובר בתנועות לא רצוניות שלאותו אדם שחווה את התופעה אין שליטה עליהן. הטיקים יכולים לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של תנועות, החל במצמוץ יתר וכלה בקולות שנשמעים היטב גם כלפי חוץ. לא תמיד ידועה הסיבה אשר בגינה הם מתחילים להופיע ולכן מה שחשוב להתרכז בו הוא הטיפול. יש כאלה שלא מפריעים להתנהלות היומיומית של אותם אנשים ויש כאלה שנראים כלפי חוץ בצורה בולטת ועלולים לגרום לבעיה חברתית. כיום יש מודעות גבוהה לנושא זה ולכך שלא מדובר במחלה או בעיה ומה שבעיקר צריך זה לקבל את מי שחווה אותם, שכן כאמור אין הם קורים בשל רצון או שליטה שלו ולכן צריך לנהוג באמפטיה כלפיו.

 

מדוע הטיקים קורים?

באופן כללי אפשר לומר שני דברים חשובים – הראשון הוא שהנושא של טיקים נחקר כחלק מהמחקר הנוירולוגי, שכן מדובר בתנועות שמבוצעות באופן לא רצוני. השני הוא שלא תמיד ידוע בדיוק מה גורם להם להתרחש או מה קובע את העוצמה שלהם. מי שמתעניין בעולם הטיקים יכול לקרוא מידע מקצועי ומהימן ככל האפשר על מנת להבין במה מדובר ועל פי המידע הזה לקבל החלטות שקשורות בו באופן אישי. דרך אתר האינטרנט tics.co.il אפשר להבין לא מעט אודות הנושא הזה וכך לכל הפחות להנגיש מידע עבור מי שצריך אותו. הטיקים יכולים להיות מנת חלקם של אנשים בגילאים שונים או מצבים משפחתיים ואישיים שונים ולכן לא תמיד אפשר להבין את החוקיות אשר בגינה רואים אנשים עם טיקים במהלך השגרה היומיומית הרגילה. יש מי שטוען שהם קורים כביטוי חיצוני של טראומה או בהלה וזו בהחלט אחת מהאפשרויות הנחקרות כיום בצורה מעמיקה.

 

טיפול נכון ומותאם

יש תרופות מסוימות שיכולות להיות יעילות בהפחתת החיצוניות של הטיקים ולכן הן נחשבות ליעילות וכדאיות מאד. יחד עם זאת, אצל הרבה מאד אנשים שחווים טיקים הם מצטרפים לתופעות נוירולוגיות נוספות ולכן טיפול תרופתי שישפיע לטובה על העניין הנוסף יכול להיות יעיל גם להרגעתם. יש חשיבות לטיפול מותאם אישית עבור כל אדם בנפרד, זאת בשל ההופעה החיצונית המגוונת של הטיקים שבהחלט יכולה להיות שונה עבור כל אחד שמתמודד עם התופעה. ברגע שפונים אל אנשי מקצוע שמתמחים בתחום, חוקרים אותו ומכירים מקרים רבים ממנו אפשר לסמוך עליהם שהם יצליחו לחשוב על פתרונות יעילים ונכונים, כמו גם על דרכים לבחון לעומק את המקור שלהם ואת מה שמלכתחילה גורם להם להיראות כלפי חוץ. עם הזמן המחקר יימשך ויימצאו לבטח עוד פתרונות ודרכים להציע מענה למי שסובל מהטיקים.