אקזמה נומולרית – איך מטפלים?

העור, הוא האיבר הכי גדול בגוף האדם. אנחנו נוטים לשכוח מהעור שלנו כאשר אנחנו מתייחסים לאיברים השונים בגוף שלנו ולחשיבות שלהם, אך העור הוא למעשה האיבר הכי משמעותי בגוף שלנו, כזה שנמצא פשוט בכל מקום, ומסייע לגוף בתפקודו התקין. חשיבותו של העור היא רבה, והיא מסייעת לגוף שלנו להפריד את הסביבה הגופנית הפנימית שלנו, זאת ביחס לסביבה הגופנית החיצונית שלנו. מחלות עור השונות, זאת לדוגמת אקזמה בידיים, הן דבר לא נעים בכלל, זאת כאשר מחלות שונות של העור יופיעו בצורה בולטת מבחינה חיצונית, מה שיכול לגרום למבוכה רבה אצל מי שסובל מהן. בשורות הקרובות, ריכזו לכם מידע רלוונטי על אקזמה נומולרית – אחת ממחלות העור הנפוצות ביותר שעשויות לפגוש אתכם.

בתור התחלה – מה זה אקזמה נומולרית?

אקזמה נומולרית היא למעשה סוג של דלקת אוטופית של עור, אשר מוכרת גם בשמה הנוסף – נומולר אקזמה. מחלה זו, היא מחלה שמאופיינת דרך הופעה של כתמים  גדולים על עור הגוף שלנו, כתמים בצורה של בערך מטבע קטן, אשר מופיעים בצבע אדום. יחד לכתמים המופיעים על העור, אקזמה נומולרית מאופיינת גם בעור יבשושי מאוד, פצעים רטובים ופתוחים בעור, ותחושת עקצוץ לא נעימה בעור. אקזמה נומולרית, היא מחלה שדומה במקרים רבים להופעה של אטופיק דרמטיטיס אצל מבוגרים, דבר שגם גורר אופן טיפול זהה.

מה יכול לגרום להיווצרות של אקזמה נומולרית?

מחקרים רבים מוצאים את הקשר הישיר שקיים בין אקזמה נומולרית לבין אטופיק. שילוב בין גורמים גנטיים לגורמים סביבתיים יכולים במידה רבה להוביל להיווצרות של שתי תופעות העור הללו. חשוב להבין כי המחלה עלולה להיווצר בכל גיל ומצבים כמו לחץ יתר, תזונה לקויה ולא מאוזנת, חשיפה למתכות מסוימות, אוויר קר, לחות, עקיצות וגורמים אלרגניים רק מגבירים את הסיכוי להתפרצותה.

כיצד מטפלים?

בגלל שמדובר בסוג של אסטמה של העור, אזי שהטיפול עשוי להיות זהה ברובו לטיפול במקרים של אטופיק דרמטיטיס. הטיפול הנהוג והנפוץ כיום בעולם הרפואה למקרים של אקזמה נומולרית, הוא טיפול באמצעות משחות שונות, מתן אנטיביוטיקה, ובנוסף לשינויים שונים באורח החיים שיומלצו לאנשים שסובלים מהופעה של תסמין רפואי זה. בנוסף, מומלץ להימנע מחשיפה לאותם רכיבים אלרגניים, ולנסות גם טיפול טבעי באקזמה. יש כמה טיפולים שיכולים לעזור ושווה לנסות לאמץ, אולי אפילו לפני שפונים לפתרונות מהרפואה הקונבנציונלית.

  1. דיקור – טיפול במחטים המבוסס על הרפואה הסינית – מסייע בהפחתת דלקות וגירודים, תורם לשיפור זרימת הדם ומסייע בחיזוק המערכת החיסונית.
  2. משחות – מבוססות על רכיבים טבעיים ומונעות חשיפה לזיהום.
  3. טיפולי מגע – שיאצו, רפלקסולוגיה, טווינא ועיסוי רפואי מסייעים להוריד את הלחצים בגופו של האדם ובכך מסייעים במניעת התפרצות של המחלה.
  4. צמחי מרפא – תורמים להזין את העור ומפחיתים את התהליכים הדלקתיים בגוף.