עוויתות בלתי רצוניות – כל מה שרציתם לדעת

עוויתות בלתי רצוניות, או בשמם העברי והמוכר יותר – טיקים (TICS) הם למעשה תנועות בלתי רצויות ומהירות מאוד של קבוצות שרירים בגוף האדם, תנועות אשר חוזרות על עצמם בצורה בלתי רצונית. אנשים ברחבי העולם, סובלים מטיקים ומההשלכות הרפואיות ובעיקר ההשלכות החברתיות של הופעת הטיקים בגוף האדם. בשורות הקרובות, ריכזנו עבורכם מידע ייחודי וחשוב על טיקים, מידע אשר ינסה לענות עבורכם על השאלות הבאות – מה זה טיקים, מי עשוי לסבול מטיקים, האם ניתן לטפל בהופעה של טיקים, ומה הם ההשלכות החברתיות של הופעת תסמונות של טיקים אצל אנשים רבים.

בתור התחלה – מה זה בעצם טיקים?

כפי שציינו בשורות הקודמות, המושג טיקים מתייחס לתנועות בלתי רצויות של קבוצות שרירים שונות בגוף, תנועות בלתי רצויות אשר חוזרות על עצמן. ניתן לחלק את הטיקים לשתי קבוצות עיקריות – טיקים תנועתיים, אשר באים לידי ביטוי בתנועות פיזיות של גוף האדם, והסוג השני, מתייחס לטיקים קוליים, כלומר, טיקים אשר באים לידי ביטוי על ידי השמעה של קולות חוזרים ונשנים. אחת הדוגמאות הנהדרות להופעה של טיקים, זה אנשים שסובלים מתסמונת טורט. ניתן למצוא מידע נוסף על תסמונת טורט ועל התסמינים של מחלה זו, תחת כתובת האינטרנט הבאה – tics.co.il

האם ניתן לטפל בהופעה של עוויתות בלתי רצוניות?

מדובר על שאלה מורכבת, שכן לא כל מקרה של טיקים מחייב טיפול רפואי בכלל. אנשים רבים בעולם, חיים בצורה נהדרת לצד הטיקים, ולומדים לחיות איתם בשלום. אולם, מקרים חמורים יותר של טיקים עשויים להוביל לטיפול רפואי מסוים, זאת לדוגמת טיפול בתרופות. מבחינת השלכות חברתיות, אנשים רבים מעידים על סבל חברתי רב הנוגע לטיקים. עבור אנשים רבים, מדובר על מעמורה לא פשוטה בכלל.

איך הורה צריך להתנהג במצב שבו מופיעים טיקים אצל הילד שלו?

אחוז מסוים מהילדים יחוו טיקים במהלך השנים הראשונות שלהם. זה יכול להיות טיקים בעיניים, זה יכול להיות טיקים במצח, בכל אופן, הדבר האחרון שאתם רוצים לעשות הוא להעיר או להאיר את תשומת הלב של הילדים שלכם. ככל שתתעלמו מזה יותר, ככה הסיכוי שזה יעבור מהר עולה. אין מה לעשות מזה עניין, אלא אם כן מדובר בטיקים חמורים שחוזרים על עצמם לאורך זמן ואפילו מחריפים. במקרה כזה, כן ניתן לפנות לרופא מומחה ולראות מה בדיוק הבעיה ועל מה זה יושב. יש להימנע מלרדת על הילד, להעיר לו בצורה בוטה, שכן הדבר הזה בעצם מייצר אצלו לחץ ועלול להוביל לתוצאה ההפוכה.

חשוב להבין כי היום מדובר באחד התחומים הכי נחקרים שקייים ולכן יש גם המון שיטות לטפל במצב, בין אם מדובר במצב שהוא יחסית קל ובין אם במצב מורכב יותר. הרפואה המשלימה נותנת מגוון של אפשרויות בהיבט של טיקים באמצעות דיקור, צמחי מרפא וטיפולי מגע.