גירוש יונים באופן עצמאי – האם זה משתלם?

אנשים רבים שסובלים מבעיות יונים שמקננות במרפסות, בגגות ובמסתורי הכביסה בביתם, תוהים איך ניתן לבצע תהליך גירוש יונים ולהיפטר מאי הנוחות והסכנה הבריאותית. ללא קשר לבלגן, צואת יונים מאכלת והזיהומים עלולים לחדור דרך פלדה או אפילו בטון. השוק מציע מגוון רחב של פתרונות לסילוק יונים, חלקן יעילות יותר חלקן פחות. על השאלה האם מומלץ לגרש יונים באופן עצמאי אין תשובה חד משמעית וזה מאוד משתנה וגם תלוי במורכבות הבעיה ובמרחב שבו היונים בחרו לקנן. יש מקרים בהם כן ניתן להיעזר בפתרונות הנמכרים ברשת האינטרנט או חנויות ”עשו זאת בעצמכם“ ויש מצבים שבהם ממש לא להתמודד עם הבעיה לבד, אלא להזמין שירותי איש מקצוע מומחה בתחום.

איך להיפטר מיונים

מאמר זה דן באופן בו ניתן להיפטר מינים בשיטות שונות, כמו למשל הצבת דוקרנים נגד יונים, כך שתוכלו למצוא בקלות את הפטרון הטוב ביותר עבור התרחיש שלכם, ולקבל ייעוץ של מומחים בתחום למניעת שיבת היונים.

חילוץ יונים

שיטה זו כוללת שימוש במלכודות. מומלץ להשתמש בדחלילים, ינשופי פלסטיק או נחשי גומי, אבל חשוב להבין שלאמצעי הרתעה אלו יש השפעות קצרות מועד, כי היונים באות לזהות את הדחליל ומבינות שאלו הם גופים שאינם מהווים איום.

דוחי ג'ל

שיטה זו כוללת שימוש בהשמדת קנים בשילוב עם אמצעים להרחקת יונים. ניתן להשתמש בחומרי ג'ל למשטחים שבהם יושבות יונים. הג'ל הופך את המשטח לדביק והציפורים ינסו להימנע ממנו.

דוקרנים

שיטה זו כוללת שימוש בדוקרנים, חוטי תיל ומסלולי הלם להרחקת יונים. ניתן להשתמש בסליל תיל או חוט נירוסטה על מנת להרתיע יונים שמתמקמות על מסילות מרפסות וגגות. ניתן לחבר את הדוקרנים לכל מקום בו היונים אוהבות להתמקם.

דוחי ג'ל. אתה יכול להשתמש בחומרי ג'ל דוחי ג'ל למשטחים שבהם יושבות יונים. הג'ל הופך את המשטח לדביק והציפורים ינסו להימנע ממנו. למרבה הצער, אבק ופסולת גובים מחיר ולעתים קרובות יש צורך ביישום מחדש. השימוש בחומר דוחה ג'ל אינו מומלץ במקומות שבהם יש ציפורים קטנות יותר. הם יכולים להיתקע לצמיתות בבטן

שימוש בחומרי הרתעה

שיטה זו כוללת פולטים קוליים ואולטרסאונדים, דמויות, מקורות אור מוחזרים וישירים, תותחי פרופאן ומכשירים מקצועיים להרתעת יונים. חלק מאנשי המקצוע מציעים מערכת "מסלול הלם" להרחקת יונים ממרפסות, גגות ומסתורי כביסה. מסלול ההלם אינו פוגע בציפורים אבל מספק את הגירוי הדרוש על מנת להפוך את אזור הישיבה הממוקד ללא אטרקטיבי.

זוהי השיטה הקלה ביותר להרתעת יונים ממרפסות, גגות או מסתורי כביסה. ניתן להשיג אמצעים אלו עם פעמוני רוח, משטחי אלומיניום או אפילו תקליטורים תלויים. האור המוחזר מבלבל את הציפורים.

רשת

מומלץ להשתמש במערכת רשתות להרחקה פיזית של היונים ממרפסות וגגות. זוהי החלופה היקרה ביותר, אם כי כשהיא מותקנת כהלכה היא יעילה במאת האחוזים. גרסאות חדשות של רשתות כמעט בלי נראות.

שימוש בחוט או ברשת מתאים להרחקת יונים מפינות גגות, וניתן להתקין את הרשתות בכל מקום בהן היונים יכולות לבנות קן. פאנלים סולריים מספקים מחסה מעולה ליונים, ורשת מתכת היא השיטה היעילה ביותר להגבלת הגישה לציפורים.

איך תבחרו מומחה בתחום?

שמדובר ביונים, אין להקל ראש בבעיה ויש לבחור באיש מקצועי המתמחה בסילוק יונים באופן חוקי, שכן הן לפגוע ביונים, אלא רק להרחיקן. בחרו אדם עם המלצות, לרוב חברות המתעסקות בתחום ההדברה גם מתמחות בגירוש יונים אך לא בהכרח.