בדיקת צפיפות העצם

גוף האדם הולך ומתבלה עם הזמן ולקראת גיל מאוחר אפשר להתוודע ללא מעט תופעות שמוסברות על ידי גיל מתקדם ועייפות של מערכות הגוף. אחת הבדיקות החשובות לביצוע עבור אנשים בוגרים היא בדיקת צפיפות העצם, מה שבזכותו אפשר לגלות האם עצמות השלד מאבדות מהחוזק שלהן והופכות לרגישות ונוטות להישבר. מדובר בבדיקה לא פולשנית שמבוצעת על ידי טכנאי במכון דימות. קרני רנטגן חודרות דרך הרקמות הרכות ומאתרות היכן העצם פחות צפופה ביחד לעצמות אחרות, מה שיצביע על כך שקיימת סכנת התפוררות ושבירה בקלות של העצם. מדובר בבדיקה שכל אדם בוגר צריך לבצע על פי ההנחיות של הרופא שמטפל בו וללא ספק יש לה חשיבות גבוהה והיא משמעותית לצורך שמירה על איכות חיים גבוהה כפי שמורגלים.

 

מה חשוב לדעת טרם הבדיקה?

במכוני הדימות כיום מבוצעות אינספור בדיקות חשובות ומהותיות, בין אם הן כאלה שמיועדות לביצוע על ידי הקהל הרחב ובין אם מדובר בבדיקות ספציפיות המיועדות לאוכלוסיות מסוימות. ברוב המקרים בדיקות כמו רנטגן, MRI, צנתור וירטואלי או בדיקות סיטי נחשבות לבדיקות לא פולשניות ובזכות הטכנולוגיות המתקדמות אין בהן כאב או תחושת חוסר נעימות. אפשר בעצם לומר שהן פותחו על ידי מיטב חוקרי הרפואה על מנת שאפשר יהיה לקבל ממצאים מדויקים ואיכותיים בלי שהחולה או המטופל יסבול מכאבים או מחוסר נוחות. בדיקות אלה מבוססות על קרינת גלים לא מסוכנת וכך כל מה שנדרש מהנבדק זה לשכב על מיטת הבדיקות במנחים מסוימים על מנת שהמכשור הטכנולוגי יוכל להקרין את קרני האור או הקול הדרושות למיקום המדויק בגוף ולקבל את התמונה המלאה של המצב של העצם. בזכות בדיקה מדויקת של צפיפות העצם אפשר לקבל החלטות בנוגע לטיפול כזה או אחר וכמובן ליידע את המטופל בנוגע למצב האמור.

 

החשיבות של ביצוע בדיקות במועד

כאמור, בדיקת צפיפות העצם היא בדיקה שנחשבת לשגרתית וחשוב מאד לבצע אותה במועד שהרופא מתווה. יש חשיבות לטיפול במידה ומתגלה שיש צורך בסידן לצורך חיזוק העצם והגברת הצפיפות שלה וחוסר הידיעה עלול להביא לידי החמרת המצב הבריאותי. כאשר ממילא לא מעט אנשים בוגרים סובלים מתופעות שמקורן בגילם המתקדם הרי שכדאי לדעת בדיוק כל מה שקורה על מנת לטפל ככל האפשר בתופעות הגיל השלישי. כאשר הרופא המטפל נותן הפניה לבדיקה זו או אחרת חשוב לבצע אותה כמה שיותר מוקדם ולהגיע אליו שוב עם התוצאות. הוא הדמות המוסמכת ביותר להבנת הדברים לעומקם והוא זה שיקבל את ההחלטה על בסיס הממצאים שהוצגו בפניו. בדרך זו אפשר להיות בטוחים שנמצאים בידיים טובות ובזכות הבדיקות המתקדמות והמכשור הטכנולוגי אין חשש לכאבים או חוסר נוחות במהלך הבדיקות עצמן.