התמכרות למשככי כאבים

משככי כאבים הם תרופה נפוצה למדי שיש אותה בכל בית כמעט. יש סוגים שונים של משככי כאבים ובכלל זה כאלה שאפשר לקנות עם או ללא מרשם של רופא. הנושא הזה של קניית משככי כאבים ללא מרשם רופא הפך בשנים האחרונות לשנוי במחלוקת, שכן קל מאד לקנות את התרופות האלה והרי שבסופו של דבר לא מעט תרופות משפיעות על הגוף באותה הדרך שסמים משפיעים על הגוף ועל התפקוד שלו. מכאן שמי שנוטל תרופה לשיכוך כאבים בלי שקיבל הנחיה רפואית מפורשת לכך עלול שלא להיצמד למינון הנכון והמתאים לו, מה שיגרור בתורו התמכרות לתרופה עצמה או לסוג הספציפי של משכך כאבים, הוא החומר הפעיל בתרופה. ההתמכרות תהיה דומה לכל התמכרות אחרת, שכן המשמעות של התמכרות היא התפתחות של צורך גופני ופיזי בחומר הפעיל.

 

איך נגמלים מהתמכרות למשככי כאבים?

חשוב מאד להבין שעל מנת לעבור תהליך נכון ומתאים של גמילה צריך ליווי מקצועי שמורכב מאנשים שיש להם ניסיון בסיוע בגמילה והם מלווים גם את התהליך הגופני שעובר אותו אדם. מכיוון שההשפעות של התמכרות לתרופות ולמשככי כאבים דומות מאד להשפעות של התמכרות לסמים הרי שאפשר לומר שגמילה ממשככי כאבים כמוה כמו גמילה מסמים. יש חשיבות למתן מענה נפשי ורגשי, בדומה לתמיכה הפיזית והגופנית של גוף שצריך להפסיק לצרוך חומר מסוים ואין זה קל בכלל. כל אדם מתמודד בצורה שונה עם גמילה מהתמכרות ולכן יש צורך בבניית תוכנית גמילה אישית ומותאמת למצב ההתמכרות של כל אדם. בנוסף לתהליך עצמו של הגמילה גם בני המשפחה הקרובים שמלווים את אותו אדם שעובר גמילה יקבלו כלים וטיפים איך לעזור לו ואיך לחזק את עצמם בתוך התהליך הלא פשוט הזה ומכאן קל יותר להבין את החשיבות של תהליך מקצועי ומסודר.

 

הסכנה של התמכרות לתרופות

כאמור, הבעיה האמיתית היא הנגישות של התרופות מהסוג הזה והאפשרות של כל אחד להשיג אותן ללא שום קושי. אפשר לקנות אותן גם בקיוסקים או חנויות מכולת כך שלא חייבים להגיע לבית המרקחת. אנשים רבים לא יודעים ובוודאי שלא יכולים לדעת ממה נובע כאב שהם חשים ולכן הם נוטלים תרופות לשיכוך כאבים בלי להפעיל שיקול דעת לטווח ארוך ובמקרים רבים בלי לדעת בכלל שהתרופה עלולה לגרום להם להתמכרות של ממש. אנשים רבים טועים לחשוב שאם אפשר לקנות את התרופה בקלות ובלי מרשם רופא הרי שכנראה אין בה שום סכנה ולכן אפשר לקנות אותה באופן חופשי וליטול אותה בלי לקרוא את העלון לצרכן או לקבל הנחיות מפורשות מרופא. מכאן ועד ההתמכרות הדרך אולי לא מאד קצרה אך היא בהחלט מסוכנת וחשוב לכל הפחות להיות מודעים לסכנה הקיימת.