הדפסה אומנותית – מהי ואיך היא מתבצעת?

עבור אמנים, גלריות ומוזיאונים, אחד הדברים הכי חשובים קשור לתחום שנקרא הדפסה אומנותית. הדפסה זו חייבת להיות מדויקת, איכותית וברמה הגבוהה ביותר. מכיוון ואנחנו חיים בשנות ה-2000 ומכיוון ומדובר בתחום מאוד מפותח שבעצם הטכנולוגיות שמאפיינות אותו מאפשרות להגיע לתוצאות מרשימות, היום ניתן להדפיס כמעט על כל חומר שרוצים, בין אם מדובר בחומרים קשיחים כמו זכוכית, פלסטיק או אלומיניום, ובין אם על חומרים גמישים או שקופים. הדבר הכי חשוב הוא לשמור על איכות, על דיוק ועל רמה גבוהה. חשוב להבין כי הדפסה אמנותית, מתבצעת בצורה שונה לגמרי מהדפסה רגילה והיא נעשית על ידי כך שהאדם שאחראי על ההדפסה לוקח בחשבון את כל הקריטריונים שמאפיין את יצירת האמנות של האמן. חשוב גם להבין כי כל אמן באשר הוא, מתחבר לסגנונות אמנותיים שונים ולכן יש חשיבות גם למציאת סוג ההדפסה שיתאים עבור כל אחד. באתר artscan.co.il תוכלו ללמוד עוד על הדפסה אמנותית.

 

מה מיוחד בהדפסה אומנותית?

כאמור, הדפס אמנותי מאופיין באיכות מאוד גבוהה של הדפסה. בחלק גדול מהמקרים, הדפסה כזו מתבצעת דרך קבצים דיגיטליים ומה שחשוב מאוד לשים אליו לב בתהליך הוא הדיו, החומר או הדף עליו מדפיסים את האמנות. כלומר, החומר צריך להיות נטול חומצה לחלוטין, זאת בכדי שניתן יהיה לקבל נייר מאוד עמיד שנשמר לאורך שנים רבות. בעיקרון קיימות שתי דרכים מרכזיות שבאמצעותן ניתן לבצע הדפסות אמנותיות.

  1. הזרקת דיו- inkjet – הדפסה זו מתבצעת באמצעות מדפסת חדשנית בצורה רחבה על דף או נייר שנקרא Fine Art. הנייר הזה מיוצר מרכיבים טבעיים כמו כותנה או צמחים אחרים מיוחדים הנקראים וואשי ומגיעים מהמזרח.
  2. הדפסת C פרינט – הדפסה זו היא תהליך פוטיכימי המתבצע על נייר צילום שעובר קרני לייזר. תהליך כימיקלי מורכב.

 

מה חשוב שבוחרים סטודיו המתמחה בהדפסה אומנותית?

ובכן יש כמה דברים שכדאי לבדוק אותם, עוד הרבה לפני שאתם בוחרים סטודיו כזה או אחר. הדבר הראשון שכדאי לבדוק הוא המכשור והטכנולוגיות שבהן הסטודיו בחר. ככל שהציוד יותר מתקדם, הסיכוי שהתוצאה תהיה גבוהה ואיכותית יותר עולה. דבר נוסף שכדאי לשים אליו לב הוא כל הנושא של הידע של האדם או הצוות שאחראי על תהליכי ההדפסה. מדובר בתהליך שדורש ידע מקצועי, ניסיון ודיוק רב. מה שאפשר לעשות הוא סוג של מחקר שוק, כלומר לאסוף המלצות, להשוות בעצמכם בין כמה מקומות ולראות איפה תקבלו את התוצאה המדויקת והאיכותית ביותר לתוצר האמנותי שלכם. כמובן שיש חשיבות גם למאפיינים כמו זמינות, כלומר תוך כמה זמן תקבלו את היצירות, מחיר, חומרי גלם ועוד. מדובר בעולם שלם שכדאי להכיר אותו מקרוב ולמעשה הוא כל הזמן רק משתנה ומתפתח אפילו יותר.