החזרי מס

בישראל קיימים כמה וכמה סוגים של מיסים שהאזרחים מחויבים לשלם והם אלה שמניעים את הכלכלה ומכניסים כסף לקופת המדינה. המדינה עושה שימושים שונים בכספי המיסים, בין אם לשימוש לפיתוח וקידום ובין אם בהטבות כאלה ואחרות בחזרה למען האזרחים. לכל אדם יש את סוגי המיסים האישיים שהוא אמור לשלם, זאת על פי המצב האישי, הבריאותי והתעסוקתי שלו וחשוב מאד שלא להשוות גובה של תשלומי מיסים בין אנשים. יש הרבה מאד מצבים או סיטואציות שישפיעו על גובה התשלום של מס זה או אחר. כל אדם, ללא קשר אם הוא עובד כשכיר או אם הוא בעל עסק עצמאי נדרש להגיש דיווח למס הכנסה מדי סיום שנה וכך הוא יכול לוודא שהוא אכן שילם את הסכומים הנכונים והמתאימים לרשויות המיסים. במידה ויתגלה שלא שילם כמה שצריך – יצטרך להשלים. מקרה נפוץ לא פחות הוא תשלום יתר שבו מגיע לאותו אזרח החזרי מס.

 

מה צריך לעשות כדי לבחון את האפשרות של קבלת החזרי מס?

מי שיש לו עסק עצמאי נדרש על פי החוק להגיש דו"ח למס הכנסה מדי שנה עבור שנת המס שהסתיימה. בדרך זו מתבצע חישוב מדויק אודות ההכנסות וההוצאות שלו, בהתחשב במצבו האישי של אותו אדם – גיל, מצב בריאותי, מקום מגורים, מספר ילדים ונושאים אישיים שיכולים להעניק הטבות במיסים. לאחר שפקידי מס הכנסה יאמתו את הדו"ח שהוא הגיש – יתכן והם יגלו שאכן מגיע לו החזר מס בגין תשלומים שהוא שילם והיו גבוהים יותר מהסכומים שהיה אמור לשלם על פי מצבו כאמור. דרך אתרי אינטרנט כמו quicktaxs.com שאפשר לקבל בהם מידע וייעוץ בנוגע לאפשרות לבצע את מה שצריך ולבחון את האפשרות של קבלת ההחזר. עובדים שכירים לא חייבים להגיש את הדו"ח אך זה בהחלט מומלץ להם, שכן ייתכנו מצבים שמזכים אותם בהחזר או בהטבה – שינוי מקום עבודה, לידה של תינוק ועוד. חשוב מאד לעבוד עם רואה חשבון או יועץ מס שמכירים את התחום.

 

החשיבות של ביצוע חישוב של החזר מס

כאמור – מבחינת עובדים שכירים אין את החובה הזאת ורבים מהם חושבים שאם המשכורת שלהם מחושבת על ידי אנשי מקצוע במקום העבודה הם יכולים להיות סמוכים ובטוחים שהם משלמים מה וכמה שצריך. בפועל תמיד כדאי ומומלץ לבצע את הבדיקות האלה על ידי אנשי מקצוע מטעמם של העובדים וכך לוודא שאין טעויות. גם פקידי המוסדות הרשמיים וגם מי שאמון על חישוב השכר במקום העבודה עלולים לבצע טעות כזאת או אחרת ולכן מי שנשאר שצריך לדאוג לאינטרסים של אותו אזרח ולוודא שהוא משלם מה וכמה שצריך – זה הוא עצמו. בעזרת אנשי מקצוע שסביבו הוא יוכל לבחון את העניין לעומק.