בניית אב טיפוס

הדרך להמצאת חפץ, פריט או שירות יש מאין היא דרך ארוכה שיש בה אינספור שלבים ופעולות לביצוע. בישראל קיימות אינספור חברות שזה בדיוק מה שהן עושות וזה בדיוק החזון שלהן – למצוא את פריצת הדרך הבאה בכל תחום שהוא מתחומי החיים. חשוב להבין שכיום יש אנשי מקצוע שהם מומחים לכל דבר ועניין והם אלה שיכולים לבצע הערכות מקצועיות ברמה גבוהה בנוגע להיתכנות או הכדאיות של המצאה זו או אחרת ואחד מהשלבים המבוצעים לשם אותה בחינה מעמיקה היא בניית אב טיפוס של החפץ או הפריט המדובר. אב טיפוס הוא הפריט הראשוני שמיוצר ובדרך כלל הוא יהיה זהה במידות ובצורה לפריט הסופי המעוניינים ליצור ולבנייה של אב טיפוס יש מטרה ברורה – בדיקת התפקוד או השימוש באותו פריט על מנת לקבל את ההחלטות בנוגע לשימוש נכון ויעיל בו, כזה שיתאים לייצור המוני.

 

מי בונה אב טיפוס?

כאשר מתחיל תהליך של סטארט אפ יש את הצוות שהגה את הרעיון ומלווה את התהליך ויש את הגורמים החיצוניים שיש צורך בשירותים המקצועיים והמתקדמים שלהם על מנת לקדם את התהליך. אחד מהגורמים האלה הוא סטודיו לעיצוב תעשייתי למשל, שאליו מעבירים את המאפיינים הנדרשים לצורך ייצור אב טיפוס ולסטודיו יהיה חלק ביצירת המראה הסופי והחיצוני של אותו אב טיפוס. יתכן ועובדי הסטודיו המנוסים ייקחו חלק בליווי העיצוב של אותו מוצר או פריט, יחוו את דעתם בנוגע לדרך שעל פי דעתם הוא צריך להיות או להיראות וכמובן שהם בעצמם יבצעו את העבודה בסטודיו שלהם. לבנייה אב טיפוס יש חשיבות גבוהה מאד ולכן מדובר בתהליך שצריך להתבצע בכובד ראש. כל מאפיין או נתון שייבחר יכול להשפיע על העיצוב, המראה או השימוש הסופי לא רק באב טיפוס אלא במוצר שלבסוף יגיע לייצור המונים ולשימוש בקנה מידה רחב ואולי גלובלי.

 

החשיבות של שלב בניית האב טיפוס

מכיוון שהאב טיפוס ייבנה בצלמו של המוצר הסופי ששואפים אליו הרי שיש חשיבות עליונה לשים לב לכל נתון או מאפיין שלו. לאחר שהאב טיפוס נבנה ויוצא לשימושים ראשוניים או בחינות היתכנות כל ביקורת, שאלה או משוב חיובי יכולים להשפיע על המוצר הסופי שייוצר בסופו של דבר. הרבה מאד החלטות מתקבלות על פי השימוש באב טיפוס, כולל החלטות שקשורות במראה או בעיצוב שלו ולכן חשוב מאד שהאב טיפוס יהיה מיוצר בדיוק כמו שרוצים שלאחר מכן יתבצע הייצור ההמוני. חלק בלתי נפרד מהתהליך כולו של חברות ההזנק מרוכז בעיצוב האב טיפוס ובסיוע של אנשי מקצוע מומחים לעניין זה ולכן יש חשיבות עליונה לבצע את העיצוב בדיוק כפי שדרוש. בעקבות עיצוב כזה או אחר אפשר גם לקבל החלטה של ביטול הפרויקט ומכאן החשיבות.