תהליך לקיחת משכנתא

כאשר מדברים על משכנתא, שהיא ההלוואה שמקבלים בשביל לקנות דירה, לא סתם מדובר בתהליך, שכן אכן יש כאן כמה וכמה שלבים שחייבים להתבצע, כל אחד בזמן שלו. באופן כללי מדובר בקבלת הצעות בדומה לכל סקר שוק שמבצעים לפני קנייה של מוצר או שירות מגוונים רק שכאן מדובר בסכום כסף גבוה במיוחד של מעל מיליון שקלים ולכן לכל הצעה תהיה משמעות אחרת מבחינת יכולת ההחזר של הלקוח. התהליך של לקיחת המשכנתא חייב להיות אישי עבור כל לקוח בנפרד על פי הגיל שלו, מצב ההשתכרות שלו, גובה ההון העצמי שיש לו לפני קבלת ההלוואה וכמובן המצב הבריאותי שלו שיבטיח המשך עבודה ופרנסה כדי להחזיר את המשכנתא לאורך הזמן הנדרש לכך. כיום חשוב מאד לשכור את השירותים של יועץ משכנתאות מנוסה שיעזור ללקוח לבחור את המשכנתא הכי טובה עבורו.

 

מה כולל התהליך של חיפוש משכנתא?

מלכתחילה מדובר על תהליך לא קצר, שכן הלקוח יכול לקבל אינספור הצעות למשכנתא וכל אחת תהיה שונה באופן מהותי מהצעות אחרות שהוא יקבל. ההצעות תהיינה שונות אלה מאלה בסכום עצמו, בגובה הריבית, בגובה ההחזר החודשי (שגם משפיע על משך זמן ההחזר) ועל המסלול של ההחזר. כאשר הלקוח ישכור גם את השירותים של מי שיש לו ניסיון ובקיאות בתחום של ייעוץ משכנתא הרי שהיועץ יידע להסביר לו בדיוק מה ההבדלים בין ההצעות ויוכל גם להראות לו איך כל אחת מההצעות תשפיע על המצב האישי והכלכלי שלו לאורך השנים. בנוסף לכך לעצם הגעתו של יועץ ביחד עם הלקוח לפגישות עם נציגי הבנקים יש חשיבות והיחס אליו יהיה אחר מאשר ללקוח שמגיע לבדו. לאחר קבלת כמה וכמה הצעות היועץ ימליץ ללקוח על ההצעה שלדעתו היא הטובה ביותר עבורו. הם יגיעו ביחד לבנק על מנת לחתום על מסמכים ולסיים את העסקה.

 

שלבים נוספים של לקיחת משכנתא

יש כמה וכמה פעולות חשובות שקשורות גם הן לתהליך של לקיחת המשכנתא – רכישת ביטוח חיים וביטוח למשכנתא ולמידת ההתנהלות הכלכלית כעת כשיש את ההחזר הקבוע שאי אפשר לחרוג ממנו והוא חייב להגיע לבנק מדי חודש בחודשו. חשוב לשים לב שתמיד המשכורת נכנסת כמצופה ושההחזר עובר לבנק ללא שום תקלות. אחת לכמה שנים מומלץ להיפגש שוב עם יועץ מקצועי כדי לבדוק את האפשרות של מחזור המשכנתא, כלומר שינוי סעיפי החוזה, מה שיכול לחסוך ללקוח הרבה מאד כסף. כיום זה נחשב למקובל מאד ואנשים עושים את זה מדי חמש או שש שנים. מה שבעיקר חשוב זה תמיד לבחון לעומק או לבצע פעולות רק בליווי צמוד של יועץ מקצועי ומיומן, שכן העלות של השירות שלו תהיה בטלה בשישים לעומת הסכומים הגדולים שהוא יכול לחסוך ללקוחות שלו.