קונספט עיצובי

אנו עובדים על עיצובים כמעט בכל יום, ומשתמשים בשיטות עיצוב שונות במטרה להפוך את הדברים בהם אנו עוסקים לשימושיים ואסתטיים. יחד עם זאת, פעמים רבות, העיצובים לא מגיעים לרמה הגורמת למוצר להיות שימושי, יעיל, מבודל וחדשני. אחת הסיבות לכך היא חוסר ההשקעה בקונספט עיצובי. בכתבה זו אנו מסביר מה אומר המושג ומה המשמעויות שלו למוצר שלכם.

מהו קונספט עיצובי?

מושג זה הוא תיאור קצר של הרעיון העומד מאחורי העיצוב המתוכנן של מוצר. ישנם כאלו הרואים במושג מושג קונספט עיצובי כמהות של המוצר. קונספט זה מספק הסבר קצר על רעיון המוצר שלכם ומדוע אתם מאמינים שיהיה שווה לעצב, לפתח ולהשיק אותו.

מהו התפקיד שלו למוצר?

תפקידו של הקונספט העיצובי למוצר הוא:

  1. שידור הבעיה שהמוצר פותר – "מה המוצר יעשה?": תפיסת עיצוב מוצר צריכה להסביר מה המוצר עושה עבור המשתמשים (הפתרון), ומדוע הפונקציונליות הזו תוסיף ערך לחייהם.
  2. תיאור הדרך בה חווית המשתמש תשרת אותם – "איך תהיה חווית השימוש במוצר?": למשל, אם אתם מפתחים אפליקציה לנייד, האם זו תהיה תצוגת לוח מחוונים אחת של כל הנתונים? האם תהיה זו תצוגה אחת המיועדת לכל המשתמשים או שתהיה בהתאמה אישית – כל אחד לפי צרכיו? משימה זו של העברת חווית המשתמש חשובה מאוד כיוון שהיא מציבה מגבלות על עיצוב המוצר. בשלבי סיעור המוחות המוקדמים, צוותי מוצר מתלהבים מרעיונות רבים בבת אחת, וביסוס קונספט עיצובי הכולל מגבלות על חווית המשתמש יעזור לדחוף את הפרויקט קדימה.

מעוניינים ליצור קונספט כזה למוצר שלכם? מהם השלבים השונים?

כאשר מתכוננים לכתיבת קונספט עיצובי למוצר, הצעד הראשון הוא הגדרת הבעיה שיש לפתור. במידה ואתם מחליטים לעשות זאת בצורה קבוצתית, שקלו מפגש רעיונות עם צוות תכנון המוצר במטרה להפוך את הבעיה והפתרון לקונקרטיים ככל האפשר.

אם יש לכם ניסיון של משתמש או לקוח בהקשר שיווקי או בהקשר של תמיכה, עשוי להיות לכם מידע רב ערך שיוכל לתרום לפיתוח קונספט עיצובי למוצר שלכם ולכן חשוב שתקחו חלק בתהליך פיתוח זה.

אם ברור מה הסיבה לקיומו של המוצר ולמי הוא מיועד, יש לגבש קונספט עיצובי המורכב גם מאמצעים ויזואליים וניתן לעשות שימוש בטכנולוגיות שונות כדוגמת הדמיה פוטוריאליסטית. כמו כן, חשוב שיהיה גם טקסט המסביר ומפרט את הנקודות החשובות בעיצוב המוצר. הקונספט אמנם יכול להיות קצר, אך הוא מוכרח להיות פשוט כך שכל אחד יהיה מסוגל להבין את הרעיון העומד מאחורי עיצוב המוצר.

 

חיבור בין המוצר לבין האנשים

בסופו של דבר, חשוב ליצור חיבור בין המשתמשים לבין המוצר, כך שכל משתמש שיקבל לידיו את המוצר ילמד אותו מיד ויוכל לתפעל אותו בקלות. המשתמשים יתחברו למוצר וישמחו להשתמש בו שוב ושוב, והכי חשוב, הם ירגישו שהמוצר נועד במטרה לשרת אותם בנוחות וביעילות תוך חווית משתמש מקסימלית.