תכנון אדריכלי

אדריכל הוא איש מקצוע שצריך להוות חלק בלתי נפרד בצוות עובדים רב תחומי שעוסק בבנייה או שיפוץ של מבנה. האדריכל יכין את התוכניות והשרטוטים כפי שהלקוח רוצה, יידע איך לשמור על תקנים ועל תקנות בנייה מחמירות שחייבות לבוא לידי ביטוי, יגיש בקשות או אישורים מאנשי מקצוע לרשות המקומית ובאופן כללי יפקח על התהליך, על קניית חומרים ועל עמידה בלוחות הזמנים. יש אדריכלים שבנוסף לזה גם יציעו שירותי עיצוב פנים או הלבשת החלל וכך יעמדו לרשות הלקוחות שלהם וילוו אותם בתהליך מ- א' ועד ת'. מההתלבטות וקבלת חוות הדעת בנוגע לתהליך השיפוץ ועד לרגע שבו הבית או הדירה מוכנים ואפשר להיכנס לגור בהם. חשוב מאד לבחור את האדריכל או האדריכלית, להתרשם מעבודות קודמות שהם ביצעו וכמובן שמומלץ להיפגש על מנת לשוחח ולהתרשם מיחסי אנוש ותקשורת חיובית.

 

החשיבות של בחירת משרד אדריכלי

חשוב להבין שאם מחפשים אדריכל מקצועי הרי שהכוונה היא לבצע איתו תהליך לא קצר של בניית בית או שיפוץ מהיסוד. הוא זה שילווה את התהליך ממש מההתחלה ולכן חשוב מאד לבחור בקפידה לא רק את רמת המקצועיות והניסיון שלו אלא גם את אופן התקשורת שלו והעבודה עם אנשים. אם יש בסביבת הלקוח אנשים, מכרים או בני משפחה שביצעו לאחרונה תהליך של שיפוץ הרי שיהיה כדאי להתייעץ איתם, לקבל מהם תובנות בנוגע לתהליך וכמובן המלצה למשרד אדריכלים לעבוד איתו. בנוסף מומלץ למצוא אתרי מידע כדי להבין בדיוק מה התהליך הנדרש. אתר אינטרנט שאפשר להתרשם בו למשל הוא prianda.co.il שיש בו פירוט של שירותים שאדריכל יכול להציע, הבדלים בין תהליכים אדריכליים של מקומות או חללים שונים ועוד. תמיד מומלץ להגיע לפגישה, להתרשם מהמידע שהאדריכל מוסר אודות עצמו והכי חשוב לראות תמונות של פרויקטים שהסתיימו בהצלחה, יתכן שחלקם יהיו פרויקטים שהלקוח כבר יכיר מהעולם הפרטי שלו.

 

מה כולל התכנון האדריכלי?

התכנון האדריכלי הוא תהליך שיש בו כמה וכמה שלבים. חלקם יכולים להתבצע במקביל וחלקם צריכים להתבצע לפני או אחרי שלבים אחרים. ראשית האדריכל צריך להבין מה הלקוח רוצה ובעזרת הכלים המקצועיים אשר עומדים בפניו הוא יבחן האם זה בכלל אפשרי. לאחר מכן אפשר יהיה להמשיך הלאה בתהליך התכנון – האם צריך לשבור קירות, מה התפקיד של התשתיות ואיך משלבים אותן במצב החדש, מתי יהיה צורך לפנות לקבלת אישורים כאלה ואחרים מהרשות המקומית ואילו אנשי מקצוע יצטרכו גם הם להיות מעורבים בתהליך. האדריכל בדרך כלל עובד עם קבלני עבודה וכך מקשר בינם לבין הלקוחות שלו ויפקח על תחילת העבודות, על שימוש בחומרים שנקנו ועל עמידה בלוחות הזמנים כפי שנקבעו עבור התהליך. חשוב להתאזר בסבלנות ולראות איך התהליך מתקדם אט אט לעבר המטרה הסופית.