יוגה לביצועי ספורט

יוגה לביצועי ספורט

עד לפני מספר שנים, חובבי כושר גופני התנסו בשיעורי יוגה. כיום, היוגה מהווה את עמוד התווך בלוחות הזמנים של תכניות מכוני כושר. להבדיל משיטות רבות אחרות של אימון, תרגול היוגה חושף שכבות רבות של יתרונות פיסיים, נפשיים וגילויים אישיים.

כיום, יותר ויותר אנשים מגלים יתרונות רבים הטמונים ביוגה על מנת לשפר ביצועים אתלטיים, להגדיל את הריכוז הנפשי ולשפר את הגמישות ושיווי המשקל כדי להימנע מפציעות נפוצות. בין אם מדובר בתכנית אימונים לספורטאים מקצועיים או פשוט באמצעות שילוב מספר תנוחות יוגה לכיתת מכון כושר, אנשי מקצוע בתחום הפעילות הגופנית, בכל הרמות, משתמשים ביוגה ככלי אימונים יעיל ללקוחותיהם.

מציאת המיקוד

תרגול היוגה פותח לראשונה בהודו והתפתח במשך אלפי שנים. המתרגלים משתמשים בתנוחות או אסאנות על מנת להכין את גופם לאימון ספורטיבי. התנוחות משמשות כאמצעי שינוי תודעת אדם והמיקוד הנפשי בחיפוש הרוחני אחר הארה. תהליך רוחני טרנספורמטיבי זה הוא, למעשה, מטרת העל של פרקטיקת היוגה. בעיקרון, היוגה נועדה להביא את הגוף, הנפש והרוח, לאיזון.

באמצעות תרגול היוגה, ספורטאים מפיקים תועלת מסוג זה של איזון. הדבר נכון במיוחד כאשר ספורטאים מאמצים את גופם עד למקסימום האפשרי, וכתוצאה מכך חווים חולשה או פציעה, ומשתמשים ביוגה כדי לבנות את הגוף מחדש.

תנוחות היוגה, עבודת הנשימה והמיקוד הפנימי מסייעים לאיזון מחודש, חיזוק ושיקום השרירים אשר קרסו תחת העומס של המפרקים והרצועות. בתהליך שיקום זה, ספורטאים מגדילים את תוחלת החיים המקצועית שלהם ופתחים את האיזון הפנימי הנמשך לכל החיים. איזון הנפש, הגוף והרוח מושתת על עיקרון פילוסופי מרכזי של היוגה, כדרך אמיתית לכבד את הגוף.

יוגה לביצועי ספורט

מניעת פציעות

אחד הלקחים החשובים אותו לומדים ספורטאים מתרגול יוגה, הוא כיצד לכבד את נקודות החוזק של גופם ואת מגבלותיו. ידע זה חיוני למניעת פציעות ספורט. יוגה מהווה כלי רב עוצמה המסייע לספורטאים לפתח מודעות טובה יותר לגופם. הקשבה לגוף ותגובה לאותות הנשלחים מהמוח, היא דרך לכבד את הגוף ולא לאמץ אותו מעבר לקצה.

מאמני כושר מדריכים את תלמידיהם להתרכז בשיפור הנשימה. הם מודעים לעובדה כי נשימה איטית ויציבה, מגבירה את זרימת החמצן בדם, מאריכה את השרירים ומאפשרת לגוף לעסוק בתרגול מאסיבי ללא אפקטים של תגובת חירום ניוונית מתוך מטרה להפחית את הפציעות.

המאמנים מלמדים את המתרגלים לשמור על רגיעה במהלך האימון, תוך שימוש בטכניקות נשימה. זוהי טכניקה איטית, זהירה וממוקדת המסייעת לספורטאים להאט באופן מודע את קצב ליבם ולשפר את הסיבולת במצב של שיא מתח פיסי ונפשי.

החלטה על סגנון יוגה

האטה יוגה היא מונח מקצועי לסגנונות רבים ושונים של יוגה, כגון אנוסארה, ויניאסה אשטנגה, המכונה לעיתים 'יוגה כוח', ואיינגר. סגנונות אלה הם תרגולים רבי עוצמה, דינמיים, ומתאימים להסתגלות כושר וספורט.

בהתאם למטרות ולאישיות, ספורטאים מעדיפים צורה אחת של יוגה על פני אחרת. לדוגמה, מספר ספורטאים עשויים להעדיף סגנון יוגה המדגיש תנוחות חוזק של משכי זמן, בעוד שאחרים עשויים להעדיף פורמט המדגיש יישור אופטימאלי. אנשים מסוימים נוטים לכיוון סגנון אשר מדגיש את ההיבטים הרוחניים של היוגה, ואילו אחרים נקשרים יותר לסגנון המדגיש את המרכיב הפיסי. חלקם יבקשו סגנון יוגה טיפולי עדין המתמקד במתיחת תנוחות, בעוד שאחרים יבקשו להגדיל את כוח הסיבולת שלהם.