מחיקת חובות – האם זה אפשרי?

לצד יוקר מחיה שלא מפסיק להרקיע שחקים, וחינוך פיננסי לקוי במוסדות החינוך – זה לא מפתיע שלא מעט אנשים מקבלים החלטות שגויות במהלך חייהם, או נקלעים לביש מזל, וכתוצאה מכך נכנסים לחובות. חובות אלו יכולים להיות קטנים, וההחזר שלהם יכול להתאפשר לצד שגרת החיים – אך לעיתים מדובר בחובות חונקים של ממש, שכמעט ואי אפשר לחיות כראוי לצידם. אז מה עושים במקרים אלו? האם יש דבר כזה שנקרא מחיקת חובות? ואיך זה עובד בכלל? על כך ועוד המומחים שלנו יסבירו לכם במהלך הכתבה הבאה שאתם עומדים לקרוא.

 

מהי מחיקת חובות בעצם?

מחיקת חובות היא מצב בו חובותיו של חייב מסוים נמחקים או לחילופין, מתבטלים בצורה חלקית – כך שאותו חייב לא יצטרך לשלם עליהם, ואילו במקרים בהם התבטלו בצורה חלקית, לאחר שכיסה את החלק שהוא עדיין חייב יהיה משוחרר לאלתר. בדרך כלל, מחיקת חובות מתאפשרת על ידי קבלת הפטר, או על ידי גיבוש הסדר יחד עם נושים (האדם או הגוף המסוים לו החייב צריך להחזיר כסף). 

 

אילו חובות ניתן למחוק?

רוב סוגי החובות נמחקים, אך חשוב מאוד להדגיש כי בכל זאת קיימים כמה סוגי חובות שלא ניתן למחוק אותם בשום צורה. כך לדוגמא, חוב על דמי מזונות וחוב על פגרה בתשלום קנסות לא בהכרח יימחקו, וגם אם כן – מסובך מאוד להגיע לתוצאה כזו. במידה ואלו החובות המרכזיים של חייב מסוים, עליו לבחון פתרונות יצירתיים או לעבוד עם עורך דין שמתמחה בנושאים אלו שכן, אלו חובות שלא נמחקים במהרה. 

 

עבור מי זה מומלץ?

בגדול, ניתן להגיד כי כל חייב שסבור כי המצב הסבוך אליו נקלע לא מותיר לו אפשרויות אחרות – צריך ללכת בהקדם לקראת מחיקת חובות. עם הליווי הנכון, תמיד מתאפשר למחוק חובות, כך שאין שום סיבה להמתין עד שהחובות יתפחו עוד ועוד. למעשה, ככל שהחובות טריים יותר, הריבית נמוכה יותר, ואילו הסכום שלהם נמוך יותר – ובהתאם ייתכן כי יהיה הרבה יותר קל לבטל אותם.

 

האם אפשר לכסות חובות?

במקרים בהם לא ניתן למחוק את החובות, אפשר לכסות אותם חלקית. למעשה, ניתן להגיש אף בקשה לקבלת משכנתא לכיסוי חובות שתקל עלינו בכך.

 

כמה מילים לסיכום

לא מעט אנשים מתמודדים עם חובות היום, ולפעמים התמודדות כזו עשויה להיות מאתגרת מאוד ולהקשות על אורח החיים – אבל חשוב מאוד לדעת כי חובות אינם בהכרח הסוף. אפשר להתמודד עם החובות, ובהינתן תנאים מסוימים אפשר גם להגיע למצב של מחיקת חובות. לכן החלטנו להסביר לכם כל מה שצריך לדעת על נושא זה בכתבה זו, כך שתוכלו להבין בעצמכם כי גם בהינתן חובות עצומים בהחלט נשארו לא מעט דברים שתוכלו לעשות בכל זאת.