מהי יוגה?

מהי יוגה?

היוגה הופכת להיות נפוצה ומגוונת יותר ויותר. היא קיימת כבר מעל לאלף שנים והשתנתה פעמים רבות מאז שנוסדה לראשונה על ידי פטנג'לי. המילה יוגה מגיעה מסנסקירט, שפה הודית עתיקה, ונגזרת מהמילה yuji, כלומר, צירוף. בפועל מתפרש לעיתים קרובות המונח כ'איחוד'. מטרת היוגה היא לאחד את הנפש, הגוף והרוח.

איחוד זה מושג, כדרך אחת, על ידי מדיטציה. אך יש להכין את הגוף למדיטציה באמצעות מתיחה ובניית כוח. זהו התרגול הפיסי של היוגה, כמו גם ידיעת האסאנה. רוב שיטות היוגה המודרניות מסתמכות על סוטרות היוגה של פטנג'לי, שהורכבו מסדרת פתגמים כתובים, בשנת 250 ספירה לערך, כבסיס לפילוסופיית היוגה. פטנג'לי מסווג אסאנה כאחת משמונה הגפיים של היוגה, שרובם עוסקים בתרגול רווחה נפשית ורוחנית, יותר מאשר פעילות גופנית.

yoga

תנוחות היוגה

אנשים רבים סבורים כי יוגה עוסקת במתיחה בלבד. אך לצד שילוב המתיחה, יוגה יוצרת איזון בגוף באמצעות פיתוח חוזק וגמישות. מטרה זו מושגת באמצעות ביצועי תנוחות, אשר לכל אחת מהם קיימים יתרונות פיסיים ספציפיים.

ניתן לבצע את התנוחות במהירות וברציפות, לשם יצירת חום הגוף באמצעות תנועה, או לאט יותר על מנת להגדיל את כושר היציבה ולשכלל את יישור התנועה. התנוחות הן קבועות, אך הגישה אליהן משתנה בהתאם למסורת היוגה אותה מלמד מורה מיומן.

מורים ליוגה מלמדים לעיתים קרובות את התרגול האישי. כלומר, הניסיון האישי עם היוגה מתפתח לאורך זמן. הדבר המדהים הוא כי השיטה תמיד מתפתחת ומשתנה, כך שהיא לעולם אינה משעממת.

למרות שהתנוחות עצמן אינן משתנות, מערכת היחסים של המתרגל איתן משתנות. כל אדם יכול להתחיל לתרגל יוגה, גם אם הוא אינו סבור כי הוא גמיש או חזק מאוד. היבטים אלו משתנים כל עוד מתרגלים.

אחד הדברים הקשים ביותר, אך בסופו של דבר המשחררים ביותר ביוגה הוא הרפיה מהאגו וקבלת העובדה כי אף אחד אינו טוב יותר מכל אחד אחר. כולם פשוט עושים את הטוב ביותר שלהם בכל יום נתון.

שיעורי יוגה

בנוסף לתרגול התנוחות, שיעורי יוגה כוללים אף הדרכה בנשימה, קריאת מזמורים, מדיטציה או קריאת כתבים מעוררים השראה. היבטים אלו של השיעור תלויים במורה וסגנון היוגה בו הוא מיומן. בדרך כלל, שיעור יוגה בחדר כושר מתמקד יותר ביתרונות הפיסיים גרידא של יוגה, בזמן ששיעורים במרכז יוגה מתעמקים יותר בצד הרוחני.

אנשים מסוימים מצאו כי התרגול הפיסי של היוגה הופך להיות שער לחקירה רוחנית, בעוד שאחרים פשוט נהנים מאימון בעוצמות נמוכות אשר גורם להם לחוש נהדר. אין זה משנה מהי הנטייה הקיימת, ניתן למצוא שיעור יוגה המתאים לסגנון והעדפות האישיות.

ניתן לתכנן את השיעורים באופן אישי ולכוונם לשעות הבוקר המוקדמות, תרגול מהיר בצהריים, או לאחר העבודה או הלימודים. מרכז יוגה מציע את כל האפשרויות האלו על מנת שאנשים יתחברו לתרגול בהתאמה אישית.