באילו מקרים נוחות טרמית במבנים יכולה לחסוך כסף?

לכל אדם יש כמה צרכים בסיסיים שהוא חייב שיתקיימו אחרת הוא מרגיש שלא בנוח, בין אם הם מופרים לטווח קצר כמו כמה דקות למשל, ובין אם לטווח ארוך כמו כמה שעות או אפילו יותר מזה. הכוונה שלנו היא לצרכים פיזיים, בסיסיים ולא לצרכים מנטליים. הרי כולנו צריכים להרגיש שבעים ורוויים במים ואוכל, כולנו צריכים להרגיש שישנו מספיק זמן כדי לתפקד כמו שצריך, כולנו צריכים שיהיה לנו נעים, לא חם מדי ולא קר מדי. ברגע שאחד מהצרכים הללו מופר, לא נעים לנו, לא נוח לנו וזה משפיע אוטומטית על המזג ועל מצב הרוח שלנו. הפעם בחרנו לדבר על אחד הנושאים הכי חשובים בשנים האחרונות בתחום הבניה. נוחות טרמית במבנים. היום, חברות בניה, קבלנים, יזמים ואדריכלים מבינים את החשיבות של נוחות טרמית בתוך המבנה, כלומר הם עושים את כל המאמצים כדי שכאשר אנחנו נמצאים בחלל מסוים, יהיה לנו נעים מבלי שנצטרך להיעזר באמצעים מלאכותיים כמו מזגן או חימום.

 

 

איך זה בא לידי ביטוי?

אז כמו שכבר ציינו לעיל, נוחות טרמית היא אותה תחושה אקלימית שבאה לידי ביטוי בחום הגוף שלנו. אנחנו מרגישים שנעים לנו. לא חם לנו מדי, לא קר לנו מדי. מכירים את התחושה הזו שאתם נכנסים למקלחת החמה עם כל האדים, יוצאים ממנה ומרגישים שקר לכם? זו הפרה של נוחות טרמית. זה ההפך מנוחות טרמית. המטרה היא ליצור מצב שבו טמפרטורת הגוף שלנו מאוזנת בין כמות החום שיש לנו בתוך הגוף, החום שנקלט בגוף שלנו, לבין כמות החום המופגת ממנו. שאנחנו במצב של נוחות טרמית, הגוף שלנו לא מופרע מתנאים קיצוניים של חום או קור והגוף בעצם מקיים את מאזן החום הטבעי שלו. איך עושים את זה? יש היום כל מיני פתרונות חדשניים שמקורם בבידוד נכון ואיטום נכון. כלומר, שימוש בחומרי גלם המשמרים את החום בתוך המבנה, מאפשרים לאזן את רמת הטמפרטורה בתוכו וכך גם להפחית משמעותית את הצורך בשימוש בחימום ומיזוג במהלך השנה. אחד מהפתרונות הללו נקרא קיר מסך זכוכית. מדובר למעשה במערכת שלמה באמצעותה מחפים את המבנה וכך מייצרים סוג של שכבת הגנה מהעולם החיצוני. מהרוח, מהשמש, מהחום, מהלחות.

 

מה הקשר בין בניה ירוקה וחכמה לנוחות טרמית?

האמת היא שיש קשר והוא ישיר ומובהק. נקודת המוצא של בניה ירוקה היא תוצר ישיר של התכנית האדריכלית בכל מבנה. שאנחנו מחליטים לבנות בית ירוק או גורד שחקים המבוסס על עקרונותיה של הבניה הירוקה, המטרה שלנו היא להתייחס לכל גורמי הסביבה ולשפר את הביצועים של המבנה שלנו. לכן, אנחנו נשים דגש על איך אנחנו מעמידים את המבנה שלנו באופן האופטימלי תוך התייחסות לשטח בו הוא ממוקם. נסתכל על תנועת השמש, על הצמחיה שיש באזור, על משטר הרוחות, הטופוגוריה כדי לתת מענה כמעט מושלם ליצירת מבנה חכם היודע לנצל את המשאבים בו בצורה הנכונה. אחרי שמתכננים תכנית אדריכלית חכמה, המטרה שלנו במבנה ירוק היא לבודד את המבנה כמה שיותר טוב. למה? בדיוק בשביל ליצור נוחות טרמית. הרעיון הוא להפחית משמעותית את התלות של בחימום או בקירור וכך גם לחסוך מאוד בחשמל, באנרגיה. ברגע שהבידוד התרמי שלנו טוב ולא מושפע ממה שקורה בחוץ, הרבה יותר קל לנו לשמור על נוחות טרמית איכותית. נשתמש בטיח תרמי המבוסס את קירות החוץ, נתקין חלונות מבודדים המזוגגים עם לוחות זכוכית בשילוב סרגל הפרדה, נבחר בגג בצורה נכונה ועוד.