תל אביב עיר היוגה

יוגה בתל אביב

מה עדיין לא נאמר על תל אביב? העיר העברית הראשונה, עיר ללא הפסקה שניתן למצוא בה הכול מהכול, כל סוג של הנאה ובילוי שניתן להעלות על הדעת, בכל שעה ובכל רגע שהוא (חוץ מיום כיפור, יום השואה, ויום הזיכרון לחללי צהל …). היום כבר ברור וידוע לכולם, כי תל אביב הפכה במידה רבה למשאת נפשם של הצעירים בישראל, ואלו הצעירים בנפשם, וזאת במידה רבה הודות למגוון העצום של האפשרויות הקיימות בתל אביב. אפשר לומר, שתל אביב מציעה לכל אדם, לא משנה מהו הרקע שלו ומהיכן הוא מגיע, מגוון רחב במיוחד של דרכים ליהנות מהחיים, לעבוד, להתפתח, בכל דרך בה הוא יבחר.

עם זאת, החיים בליבה של עיר סואנת ובאורח החיים הצפוף והלחוץ של החיים המודרניים, בהם הזמן הפנוי הפך למצרך נדיר יחסית, מקשה על רבים מתושבי תל אביב להשקיע באחד מהמשאבים החשובים ביותר, אם לא החשוב ביותר העומד לרשותו של אדם – הגוף והנפש, הבריאות שלו, הרווחה שלו. בימינו, והודות לשורה ארוכה של מחקרים רפואיים, כבר ברור וידוע כי שמירה על גוף בריא, על ידי קיום פעילות גופנית באופן סדיר – אינה רק עניין של אסטטיות ומראה חיצוני. לשמירה על בריאות הגוף יש השפעה ניכרת על איכות חייו של אדם, ועל תוחלת החיים לה הוא יזכה בעתיד.

בית אבות או יוגה וחדרי כושר

פעילות גופנית בחדר כושר לאוכלוסייה המבוגרת, בפרט בבתי אבות היא פן נוסף וחשוב במגוון סוגי הפעילויות הגופניות המומלצות לגיל זה ובפרט יוגה. בשנים האחרונות ישנן עדויות מחקריות לגבי חשיבות האימון בחדר כושר, לשיפור איכות החיים, הבריאות והעצמאות של הזקן. הוכח שהיכולת לשפר את הכושר הגופני נשמרת לאורך השנים גם בקרב אנשים מבוגרים ביותר, וגם כאלה שלא התאמנו מעולם.

עם השני חלה ירידה בתפקוד ובכושר הגופני, הנגרמת משילוב של הזדקנות ביולוגיות, מחלות ופעילות גופנית מצומצמות. מטרת הפעילות בחדר כושר היא פיתוח מרכיבי הכושר הקשורים לתפקוד היומיומי.על מנת לבצע את המשימות היומיומיות בצורה בטוחה, עצמאית וללא מאמץ מוגבר גם בעזרת יוגה.

דנחי דוד מאתר האינדקס לבתי אבות בישראל, מומחה לגיל הזהב וגימלאי בעצמו אמר כי : "זקנים רבים, שלכאורה מתפקדים באופן עצמאי, נמצאים במצב גבולי בין עצמאות לתלות, וכל ירידה בתפקוד – ולו הקטנה ביותר –  עלולה להעבירם ממצב של עצמאות, לתלות שבו הם זקוקים לסיוע בפעילות יומיום, והסיכון לנפילות ולפציעות גדל. ידוע כי חלק גדול מהירידה בתפקוד, יכול להימנע על ידי שילוב של אימון בחדר כושר כחלק מאורח החיים. חשוב לציין שפעילות גופנית בחדר כושר תורמת רבות גם לאלה שהגיעו למצב של תלות ומוגבלות."

שיטת היוגה – למי היא מתאימה?

שיטת היוגה היא בפועל פילוסופיה ייחודית ובעלת שורשים עתיקים, אשר מטרתה לסייע לכל אדם באשר הוא אדם להתחבר ל"אני" הפנימי שלו, להגיע לשקט לשלווה ולרוגע, וזאת תוך שימוש בטכניקות של תנועה ונשימה. יש גם לציין בהקשר זה, כי ככל שעובר הזמן התחום הולך ומתרחב, ומשכך מתפתחות עוד ועוד שיטות יוגה כמו ביקרהם יוגה, שאדו יוגה, ועוד. אשר מטרתן כשם השיטות האחרות, לכוון את האדם ל"הארה" ולשלוות נפש, מצרך שהופך נדיר יותר ויותר בחיים המודרניים.

עד לפני כעשור, שיטת היוגה נחשבה בפועל כ"טרנד לבוגרי הודו", והכוונה היא כמובן לצעירים אחרי צבא שיצאו לתור את "נפלאותיה" של תת היבשת, ועל הדרך יצא להם להתנסות במגוון פעילויות שונות ומשונות, לרבות שיטת היוגה.

מסיבה זו, לאורך הזמן נדבקה לשיטת היוגה תדמית שלילית בבסיסה, אשר זיהתה את היוגה עם "רוחניקיות", ועם אנשים "מעופפים" למיניהם. תדמית זו מנעה במהלך שנים רבות את התפשטות התחום בקרב קהלי יעד שונים, והותירה אותה כנחלתה ,של קבוצת אנשים מצומצמת, שנחשבו לעיתים קרובות כ"נטע זר" וכ"אנשי שנטי בנטי", ועל לא עוול בכפם.

עם זאת, במהלך השנים האחרונות, ובעיקר מאז תחילת המאה ה-21, שיטת היוגה הפכה לנפוצה יותר ויותר בקרב קהלים שונים רבים ומגוונים, והצליחה לבנות בהדרגה תדמית חיובית חדשה, ולהשתחרר מהתדמית השלילית שנדבקה לה בעבר. בימינו ניתן לראות, כי שיטת היוגה הפכה לנחלתם של ישראלים רבים, מכל הזרמים ומכל התחומים, כאשר לא נדיר לראות במיוחד בתל אביב גברים ונשים כאחד, חילוניים, דתיים, היפסטרים, קרייריסטים, ואמנים, מקיימים יחדיו אימון יוגה משותף באמצע היום, או שעורי יוגה בים בבקרי הקיץ, משרדים שפותחים את היום בשעור יוגה משותף במשרד, וזוכים כתוצאה מכך לשחרור והפוגה מטרדות היום יום.

yoga-tel-aviv

יוגה בתל אביב – למה דווקא שם?

אם כי כאמור, שיטת היוגה הפכה לנפוצה בבתים רבים בישראל, ובכל רחבי הארץ, הרי שהיוגה הפכה לנפוצה במיוחד באזור מטרופולין תל אביב, מה שהקנה לתל אביב את הכינוי הלא רשמי "עיר היוגה". התפתחות זו נראית חריגה למדי בעיני הצופה שמבחוץ, וזאת בשל הניגוד הקיים על פניו בין תדמיתה של תל אביב, "עיר ללא הפסקה", שבה חיים את הרגע, המתמקדת ב"עכשיו", במסעיר, ובחיים מרגע לרגע שנועדו "לחיות את החיים", לבין תדמיתה של שיטת היוגה, המכוונת להשיג את השקט והשלווה הפנימי, הפשטות והנינוחות, לרגע לנוח מהמולת היום יום, וללמוד להתמודד איתה אחרת.

עם זאת, דווקא ניגוד זה הוא הסיבה העיקרית בפועל לפריחת תחום היוגה בתל אביב במהלך השנים האחרונות. דווקא בשל הקושי ההולך וגובר של אנשים רבים להמשיך ולעמוד בקצב החיים המטורף, במרוץ העכברים של העולם המודרני, אותם אנשים מחפשים את הדרך לבצע מנוחה זמנית מהמרוץ, וזאת בצורה שלא תמנע מהם לשוב ולקפוץ ב"מרוץ העכברים של העולם המודרני" ואפילו עם יותר אנרגיות ואורח רוח. דווקא שיטת היוגה, היכולה להעניק לכל אדם מספר רגעים יקרי ערך של שקט ושלווה, רגעים שהולכים ומתרחבים עם התרגול, ומנוגדים לאורח חייו הרגיל, היא הכלי היעיל ביותר המאפשר לאנשים לזכות באותו רגע המנוחה, החשוב כל כך.

סיבה נוספת לאימוץ שיטת היוגה בקרב תושבי תל אביב, היא העובדה כי ככל שעובר הזמן, רבים יותר ויותר מבינים את חשיבותו של אורך חיים בריא לתוחלת החיים שלנו, ואת החשיבות של ביצוע פעילות גופנית מתמדת במהלך היום יום. עם זאת, לרוב האנשים קיים קושי ניכר למצוא את הזמן בו ניתן לגשת לחדר הכושר בצד השני של העיר, וזאת מבלי לציין את הסכום הכספי הגבוה הנלווה לכך בדרך כלל. מסיבה זו, שיטת היוגה, המאפשרת לבצע תרגול עצמאי בכל רגע, וזאת לאחר תרגול משותף ראשוני ולעיתים חד פעמי לצורך הבנת היסודות, היא הפתרון המושלם עבור אנשי עסקים ועבור כל מי שזמנו קצר, וחרף זאת לא מעוניין לוותר על איכות חייו, ועל שלוות הנפש שלו.

יוגה בתל אביב – איפה לומדים

במהלך השנים האחרונות מרכזי יוגה החלו לצוץ כפטריות אחרי הגשם בכל רחבי תל אביב, כאשר בימינו מרכזי יוגה הפכו לנפוצים בכל אזור מרכז וצפון תל אביב, ואף מעבר לכך. מסיבה זו, איתור מרכז יוגה הפך למשימה קלה במיוחד, ולצורך כך נדרשת רק הליכה קלה או חיפוש קצר במדריך הטלפונים, או כמובן על גבי רשת האינטרנט.

עם זאת, בשעה שאדם מבקש לאתר מרכז יוגה, אחד מהדברים החשובים ביותר שיש לזכור הוא כי תחום היוגה, מטבעו, הוא תחום רחב במיוחד, ומשכך קיימות מספר רב של שיטות המיועדות לתרגול יוגה, אשר כל אחת מהן שונה באופן מסוים מרעותה. מסיבה זו, חשוב לבחור את הסגנונות המתאימים, בין אם אנרגטי ודינמי או רך וזורם, מדיטטיבי ועוד.

בחלק ממכוני היוגה ניתן למצוא מגוון רחב של סגנונות וסוגים של יוגה ויש כאלו המתמקדים בסגנון אחד.

כדי למצוא את המקום המתאים ביותר כדי לבצע בדיקה מוקדמת טרם כך. הדרך הטובה ביותר לבחירת מכון יוגה בתל אביב, היא פשוט לבצע בדיקה מוקדמת. לאחר שבחרתם במכון יוגה אשר המיקום שלו נוח מבחינתכם, והמוניטין שלו מספק עבורכם, חשוב לפנות ולבקש להגיע לשיעור ניסיון, אם מדובר בסטודיו בו מתרגלים מספר סגנונות שווה לנסות מספר סגנונות. בימינו, והודות לתחרות המשמעותית בין מכוני היוגה השונים, רבים ממכוני היוגה מציעים שיעורי ניסיון בחינם למצטרפים חדשים, מה שיכול להוות הזדמנות פז על מנת להכיר את אופן פעילות המכון ואת התנהלותם של המורים בו.

במידה והמכון לא מאפשר להגיע לשיעור ניסיון, או שלכם אין את הזמן הנדרש להגיע לשיעור מסוג זה, מומלץ פשוט להגיע לביקור קצר למכון, ולו למספר דקות, ולהתבונן ישירות בשיעור יוגה מתקיים, וזאת כמובן בהתראה מראש וכאשר המשתתפים בשיעור מודעים לכך. לרוב, התבוננות שכזו מאפשרת לקלוט באופן טוב את אופיו של המורה, ואת הטכניקה בה הוא משתמש לצורך העברת השיעור, מה שיאפשר לכם להחליט האם הדבר מתאים לכם באופן ספציפי.

בסופו של דבר, ובדומה לכל תחום בחיים, גם בחירה במכון יוגה חשוב שתיעשה בצורה חכמה, שיטתית ומושכלת.