דירה יד שנייה או חדשה?

אין ספק כי אחת ההחלטות היותר משמעותיות שאנחנו לוקחים בחיים שלנו קשורה לרכישת דירה. בין אם אתם חוסכים כל חייכם ובין אם נפלתם על הזדמנות של פעם בחיים,כשזה מגיע לקניית בית, הבחירה אם לקנות דירה יד שנייה או חדשה היא בחירה חשובה. כמובן שיש יתרונות וחסרונות לשתי האפשרויות, אבל יש כמה שיקולים שכדאי לקחת בחשבון, כמו למשל מיקום הדירה, ובחירה בין סוג אחד של נכס שנחשב לטוב יותר מהשני.

נכסים יד שנייה שמוצגים לרוכשים על ידי פינוי פלוס, נמצאים בדרך כלל באזורים תוססים ומפותחים, כמו מרכזי ערים, אבל מיקומים אלו גם רועשים. בנייה חדשה, לעומת זאת, לרוב נמצאת בפאתי הערים, על מגרשים שקטים ופנויים, אבל זה רק אומר שיש הרבה מקום לפיתוחים עתידיים.

ההיבט הטוב ביותר בבית חדש הוא האפשרות לעצב אותו בכל סגנון מועדף, אבל גם הסגנון הקיים בנכס יד שנייה עשוי להיות מאוד אטרקטיבי, היסטורי או ייחודי.

מחיר ושימור

מטבע הדברים, דירות חדשות זמינות באיכות גבוהה יותר מדירות יד שניה, אבל ברוב המקרים, מסיבה זו הדירות החדשות עולות יותר. ההידרדרות הבלתי נמנעת של בתים יד שנייה הופכת אותם לזולים יותר, באופן כללי, אבל התחזוקה מייקרת אותם בטווח הארוך.

דירה חדשה נבנית בהתאם להסכם בנייה ועומדת בסטנדרטים מוסכמים קבועים, מה שלא חל על דירה יד שנייה. הסכם הבנייה הוא המסמך החוזי החשוב ביותר בקניית דירה חדשה. הוא מפרט את התחייבויות שני הצדדים והקונה נחשב כ"רוכש" והקבלן כ"קבלן" בהסכם זה.

הסכם הבנייה

הסכם הבנייה הסטנדרטי מכיל את הצהרות הבונה לבניית הנכס בסטנדרט גבוה ובהתאם לתוכניות ולמפרט. הרוכש נדרש להסתייע בשירותי אדריכל, מודד מבנים או מהנדס כדי לקבל סיוע בפיקוח על בניית הנכס על פי התוכניות והמפרטים.

סעיף התשלום בהסכם הבנייה יקבע עשרה אחוזים ממחיר הרכישה של הנכס שישולם בחתימת החוזה. נהוג לספק תשלומי שלב לתשלום בשלבים שונים של הבנייה. תשלומים אלו יתאפשרו על ידי המלווה רק בהצגה של תעודת תשלום בשלב ביניים על ידי אדריכל או מהנדס שמאשרים כי השלב המסוים של הבנייה בוצע.

קלות הקנייה

ברוב המקרים, קל יותר לקבל משכנתא על בנייה חדשה ויש פחות תחרות מצד רוכשים אחרים, מכיוון שיש כל כך הרבה דירות ופיתוחים חדשים. יחד עם זאת, העובדה שנכסים יד שנייה מגיעים בדרך כלל מרוהטים ומאובזרים, מקלה על תהליך הקנייה. כלומר, הרבה יותר קל להיכנס לדירה שהמטבח כבר מצוייד בה מא‘ ועד ת‘, מאשר להתחיל לאבזר מטבח חדש. חשוב לזכור כי עשויים להתרחש הבדלים עצומים בתאריך הכניסה לדירה חדשה לעומת הזמינות של דירה יד שנייה, שתהיה זמינה בדרך כלל כחודש עד חודש וחצי מתאריך החתימה על החוזה.

הוצאות

חשבונות החשמל והמים בבתים חדשים נמוכים יותר בהשוואה לבתים יד שנייה, מכיוון שהבידוד, מערכת החימום, החלונות ושאר המאפיינים זמינים בדגמים מודרניים ויעילים.

בשורה התחתונה, חשוב לבדוק את כל השיקולים ולהחליט בהתאם

עם בחינת מכלול היתרונות והחסרונות של קניית דירה חדשה לעומת קניית דירה יד שנייה, ניתן לקבל את ההחלטה המושכלת על הבחירה המתאימה. זכרו כי מדובר בהחלטה חשובה גם בהיבט הכלכלי, אך גם בהיבט של הרווחה האישית שלכם ועליכם לבצע את הקניה בהתאם לצרכים שלכם כמו למשל המיקום בו אתם רוצים לגור, גודל הדירה, המאפיינים שלה, כמה היא מושקעת מבחינה תכנונית ועיצובית ועוד.