כמה זמן לוקח לקבל תשובה מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

המכון לבטיחות בדרכים הוא גוף מלא בבירוקרטיות ועמוס דיו

בוא נגיד את בצורה פשוטה ככל הניתן – המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הוא בהחלט לא מסוג המקומות שהייתם רוצים להסתבך מולם בבירוקרטיות מסובכות ומסועפות. רישיון נהיגה הוא מרכיב וחלק בלתי נפרד מאיכות ואורח החיים שלנו, ובנוסף על כך, הוא מהווה ממש מקור לפרנסה עבור אנשים רבים שעובדים בתחום הנהיגה. הסיבה העיקרית והמשפיעה ביותר על כך שכמעט בלתי ניתן לקבל תשובה בקובעי זמן לגיטימיים מהמכון הנ"ל, היא העובדה הזאת שבמדינת ישראל ניתן למצוא כיום בסך הכל רק שני מכונים רפואיים העוסקים בנושאים של בטיחות בדרכים – מכון אחד בתל אביב, ומכון נוסף בחיפה.

מהי הסיבה לעומס במשרדים של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים וכמה אנשים עוברים במכון זה מידי שנה?

על פי נתונים רשמיים של משרד התחבורה ושל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בעצמו, בכל שנה מגיעים למשרד המכון הרפואי לבטיחות בדרכים כמעט 70 אלף אנשים על מנת לבצע בדיקות כאלה או אחרות, ניתן לקרוא על כך בכתובת taaburalaw.co.il. אחוז נכבד וגדול מהאנשים אשר מגיעים במהלך השנה למכון הרפואי לבטיחות בדרכים הם נהגים אשר מוציאים בקשה דרך המכון עבור הוצאות רישיון נהיגה לכלי רכב כבדים, כלי רכב מסחריים, כלי רכב ציבוריים, ועוד.

עובדה זו מגדילה בצורה משמעותית ומאריכה את זמן ההמתנה עבור אנשים שרישיון הנהיגה שלהם נשלל באופן בזמני והוזמן לבדיקות רפואיות. על פי מחקרים שלנו, ובהשוואה ללקוחות מתוסכלים רבים שהגיעו אלינו בפניות כאלה או אחרות, האורך הממוצע שלוקח החל מהרגע שבן אדם מחליט להגיש בקשה לרישיון נהיגה כזה או אחר, עד לרגע שהוא מקבל את התשובה הסופית מהמכון הוא פרק זמן של בערך שנה וחודשיים, לפחות בממוצע. אין שום ספק וערעור על כך שמדובר בפרקי זמן בלתי הגיוניים שלא ניתנים על הדעת.

כיצד ניתן בכל זאת לקצר את הזמן הממוצע שלוקח להמתין למענה של המכון ולקבל את רישיון הנהיגה שלנו?

מצד אחד, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הוא אכן מכון עמוס ביותר אשר עובד על כמות תיקים גדולה ובלתי נגמרת, אך מצד שני בהחלט ניתן להגיד שיש דרכים לקצר את ההמתנה הבלתי נסבלת הזאת לקבל מענה מהמכון. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת ולקצר את ההליך הארוך והמייגע אל מול המכון הינה פנייה לעורך דין מומחה ומקצועי בדיני תעבודה. עורך דין לדיני תעבורה יוכל לעשות בשבילכם את כל העבודה, החל מהפניה ועד לקבלת המענה, והכל יתבצע בזמן מזורז הרבה יותר ובצורה מקצועית הרבה יותר. בנוסף לכך, בקשה לחידוש רישיון נהיגה דרך עורך דין מעלה את הסיכויים לאישור הבקשה באחוזים גבוהים.

מה התפקידים אותם ממלא המכון?

המכון בא לספק מענה לכל מה שקשור למצבים רפואיים המשתייכים למשרד הרישוי. כל אדם שקיבל הפניה ממשרד הרישוי בשל חשש כי הוא לא יכול או לא מסוגל או לא כשיר לנהוג, מופנה את המכון לבדיקת כשירות. אנשים נוספים שאמורים ליצור קשר עם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הם אנשים שהרישיון שלהם נמצא בתהליך פסילה ו/או נהגים המחפשים לקבל עזרה מול ההחלטות שקיבל משרד הרישוי. בין השאר, המכון מספק המלצות למשרד הרישוי לגבי נהגים עם רמת כשירות בעייתית או מצבים רפואיים המצריכים זאת, עורך מבחני אישיות, מפנה לבדיקה במכונים רפואיים מסוגים שונים, נותן המלצות לגבי התאמות או חוסר התאמות לנהיגה בהתאם למצבים פיזיים ונפשיים, פוסל רישיונות נהיגה ועוד.