איך לבחור יועץ משכנתא מומלץ?

רכישת דירה היא בין ההחלטות הכי חשובות ומורכבות שאנחנו עושים בחיים שלנו, אם לא החשובה ביותר. החלטה שתשפיע על איכות החיים שלנו, על חיי המשפחה, על חיי החברה, על שימור ההרגלים איתם אנחנו באים למקום החדש ולא פחות חשוב על עתידנו הכלכלי. מכיון וקניית דירה או בית זה לא דבר שאנחנו עושים אותו בכל יום, כדאי לבחור יועץ משכנתא מומלץ שיסייע לכם בתהליך וילווה אתכם שלב אחר שלב.

 

 

תפקידיו של יועץ משכנתא

על ידי כך שנבין את תפקידיו השונים של יועץ המשכנתא, נוכל גם לקבל החלטה לגבי הבחירה שלו. חשוב להבין כי יש יועצי משכנתאות גם בבנקים, אך בהיותנו בוחרים ביועץ משכנתא עצמאי  או בחברת ייעוץ משכנתאות שאינה תלויה בבנק, אנחנו בוחרים באדם אובייקטיבי, שלא קשור ללקיחת ההלוואה עצמה. הנה כמה מהתפקידים העיקריים של יועץ משכנתאות.

 

  1. משא ומתן אל מול הבנק- ריבית שנתית משכנתא יכולה להיות גבוהה או נמוכה יותר. לכן התפקיד של היועץ הוא לנהל תקשורת ישירהאל מול הבנקים ולהשיג עבורנו את הריבית הטובה ביותר עבור העסקה.
  2. בניית תמהיל משכנתא.
  3. סיוע בהשגת משכנתא למסורבי משכנתא.
  4. סיוע בהבנה האם העסקה באמת כדאית ומשתלמת עבורנו, האם נוכל לממן את הנכס ולהעביר את התשלומים בזמן. תפקידו של היועץ גם להסביר לנו מה אחוז המימון הנכון בהתאם למצב הפיננסי שלנו.
  5. השלמת עסקה במידת הצורך כמו למשל הלוואות גישור.
  6. ליווי התהליך כולל אישור וחתימה על מסמכים.
  7. הקטנת ההוצאות הנלוות ללקיחת משכנתא.
  8. השוואה בין כמה סוגי הלוואות וסיוע בבחירה.

 

וכעת איך בוחרים?

הקריטריון הראשון ואולי החשוב ביותר בהיותנו בוחרים יועץ משכנתאות הוא הניסיון שלו. כדאי לבדוק מאיזה תחום אותו יועץ הגיע לפני כן, כמה שנים הוא עוסק בתחום ייעוץ משכנתאות ואילו קשרים יש לו בבנקים השונים ועם גופים פיננסיים אחרים. למשל, יש יועצי משכנתאות שבעבר עבדו בתור רואי חשבון, בנקאים או כלכלנים וזה בהחלט מהווה יתרון. דבר נוסף שכדאי לשים אליו לב הוא האם יועץ המשכנתאות מספק לכם ליווי מלא וממלא את כל התפקידים שתיארנו לעיל. כדאי לבחור יועץ משכנתאות אשר נמצא בקשר ועוד עם כמה בנקים, כדי שלא תהיו מוגבלים לבנק אחד.

 

חפשו המלצות מלקוחות קודמים של אותו יועץ

בכל אופן, עדיף שלא להתקבע על יועץ משכנתאות אחד בתהליך הבחירה. כדאי להשוות בין כמה יועצים ולראות מי ישרת את האינטרסים שלכם בצורה הטובה ביותר. כדאי לחפש לקוחות קודמים של אותם יועצים ולדבר איתם. הבינו את רמת היסודיות שלהם והאם הם הצליחו לעזור ללקוחות שלהם במצבים הזהים לשלכם. בנוסף, ככל שליועץ יש יותר לקוחות, זה מראה על רמת היציבות שלו או של החברה שבה הוא מייעץ. כמובן שקריטריונים כמו כימיה ותקשורת טובה עם היועץ, רמת זמינות גבוהה, יחס אישי וגמישות מחשבתית חשובים לא פחות בתהליך הבחירה. תוכלו לקיים טבלה מסודרת, להשוות בין 2-3 יועצים ורק אז לבחור.

 

לסיכום, לקיחת משכנתא איננה עניין של מה בכך. מדובר בהרבה מאוד כסף אליו אנחנו עומדים להתחייב לאורך תקופה ארוכה מאוד ולכן כדאי לבחור יועץ משכנתאות שיסייע לכם להבין את התהליך לעומק, יעזור לכם, יכווין אתכם וישרת אתכם בצורה שקופה, אמינה ומקצועית ללא פשרות. נסו לדבר עם אנשים שאתם מכירים שלקחו לאחרונה משכנתא או לברר דרך רשת האינטרנט על חברה מקצועית ליעוץ משכנתאות. בחירת יועץ משכנתאות מקצועי יכולה לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים ולכן אין להקל בה ראש.