מעקב הריון – למה זה חשוב ומה צריך לדעת?

מעקב הריון הוא למעשה תהליך חיוני אשר כל תפקידו הוא להבטיח את בריאותם הרווחת של האם והילד כאחד שכן, רגע לפני שאתם רוכשים יומן הריון ומתחילים לכתוב ולהעלות את המחשבות שלכם במהלך תקופת ההריון על נייר, הגיע הזמן שנעשה לכם סדר בבלאגן.

 

החשיבות מאחורי מעקב הריון

כאמור, מעקב הריון הוא תהליך חשוב לרווחת האם והתינוק כאחד שכן, בקרה קבועה מעניקה לאנשי המקצוע בתחום הבריאות את האפשרות לעקוב אחר ההתקדמות של ההריון ולגלות את כל הסיבוכים האפשריים בשלבים מוקדמים. למעשה, מדובר על גישה שתבטיח לכם כי ניתן ליישם את כל ההתערבויות הנדרשות באופן מיידי על מנת להבטיח תוצאה בריאה לאם ולתינוק במידת הצורך. על כן, ראוי לציין כי מהלך ההריון, הגוף עובר לא מעט שינויים פיזיולוגיים, בעוד כי המעקב מסייע לוודא כי השינויים מתבצעים בטווחים נורמליים. במילים אחרות – הדבר מאפשר לגורמים הרפואיים שמלווים אתכם לעקוב אחר הגדילה וההתפתחות של התינוק, ולהבטיח כי הכל מתקדם כמו שצריך. יחד עם זאת, הבקרה עוזרת בזיהוי של סיכונים או לחילופין מצבים פוטנציאליים שעלולים להיווצר במסגרת ההריון, כדוגמת רעלת הריון, סוכרת וכיוצא בכך. בנוסף, מעקב הריון מסייע באיתור של בעיות פוטנציאליות, ומאפשר לאנשי המקצוע להציע הדרכה ותמיכה לאמהות לעתיד. עליכם לזכור כי בדיקות סדירות מאפשרות דיונים של תזונה נכונה, טיפול טרום לידתי, פעילות גופנית ורווחה כללית. מיותר לציין כי מדובר על שיחות שעוזרות בצורה ניכרת להעצמת נשים לבצע בחירות נכונות במטרה לנקוט בצעדים הנכונים על מנת להבטיח הריון בריא ותקין.

 

הבדיקות המתבצעות במסגרת מעקב הריון

מעקב הריון הוא תהליך שכולל בתוכו שורה רחבה של בדיקות אשר מתבצעות בשלבים שונים של ההריון, בעוד כי תפקידן העיקרי של הבדיקות הוא להעריך את בריאות האם והתינוק, ולנסות לזהות סיבוכים אפשריים במהלך התהליך. זאת בעוד כי אחת מהבדיקות הנפוצות יותר היא בדיקת האולטרסאונד שכן, מדובר על הליך לא פולשני שיוצר תמונות של התינוק ברחם. על כן, מדובר על בדיקה שיכולה לספק מידע משמעותי על גדילת התינוק, מיקומו והתפתחותו הכללית. יחד עם זאת, ראוי לציין כי בדיקות דם מהוות מרכיב חשוב נוסף במסגרת מעקב הריון. מדובר על בדיקות שיכולות לספק מידע בעל ערך רב אודות בריאותה הכללית של האם, וכן גם לספק מידע אודות סיכונים או מצבים בריאותיים אופציונאליים. בדיקות נוספות שמתבצעות במסגרת הבקרה הן בדיקות שתן שכן, מדובר על בדיקות שיכולות לסייע בזיהוי של כל סימן המעיד על פרוטאינוריה, דלקות בדרכי השתן ועוד מגוון בעיות חריגות אחרות. בנוסף, ראוי לציין כי בדיקות שתן יכולות לשמש גם לצורך מעקב אחרי התפקוד של הכליות וכן גם להערכת רמות הידרציה.