אילו טיפולים למיגרנה קיימים?

מיגרנה, המחלה השלישית בשכיחותה בעולם, משפיעה על מיליוני אנשים ועלולה להיות הרסנית. למעשה, אנשים הסובלים ממיגרנות באופן קבוע נפגעים מאוד, גם בהיבט הפיזי, אך גם בהיבט הרגשי והמנטלי. הסיבה לכך היא משום שמיגרנה פשוט משתקת אותנו. לא מדובר בכאב ראש רגיל, אלא בכאב ראש עוצמתי המשלב תסמינים נוספים כמו בחילות, הקאות, סחרחורות, רגישות גבוהה לאור. שאדם סובל ממיגרנה לרוב הוא פשוט לא יכול לעשות שום דבר וזה כמובן משהו שפוגע באיכות החיים. למרות שהמצב אינו מאובחן לעתים קרובות, אין צורך לסבול בשקט, גם אם בעבר בוצעו כבר כמה ניסיונות טיפולים למיגרנה שלא הועילו.

הזרקת בוטוקס ונקודת גירוי

טיפולים חדשים, כמו למשל בוטוקס רפואי, חוללו מהפכה בתחום בשנתיים האחרונות והרחיבו מאוד את האפשרויות והתקווה עבור רוב הסובלים ממיגרנה, שתסמיניהם אינם משתפרים באמצעות תרופות רגילות. אם הייתם בטוחים שבוטוקס מתאים אך ורק לטיפול בקמטי הבעה וקמטים עמוקים, תחשוב שוב. מדובר במהפכה של ממש בתחום הרפואה וניתן לעשות שימוש ברעלן הממותג גם למצבים רפואיים נוספים. אחד מהם הוא טיפול במיגרנה. ניתן להשתמש באפשרויות היעילות והעדכניות יחסית האלו לבד או בשילוב עם טיפולים אחרים. בוטוקס מאושר על ידי ה-FDA למיגרנות כרוניות במבוגרים שיש להם לפחות שבועיים של כאבי ראש בחודש, כאשר כל כאב ראש נמשך ארבע שעות או יותר. הסדרה כוללת לפחות 31 זריקות לרוחב ומסביב לראש ולכתפיים.

הטיפולים חוזרים אחת לשלושה חודשים, ורוב המטופלים חווים ירידה בכאבי הראש כמה ימים לאחר שני הטיפולים הראשונים. מכיוון שהם מסתמכים על אותו בוטולינום טוקסין שמיושם להליכי בוטוקס קוסמטיים, תופעות הלוואי עשויות להיות דומות ולכלות חולשת שרירים מסוימת. אבל בוטוקס הוא בדרך כלל אפשרות טיפול נסבלת היטב.

הזרקת נקודת טריגר מכוונת לשרירים לטיפול בכאבי צוואר וכתפיים שמתרחשים במקביל, וחסימות עצבים מספקות פתרון לכאבי עצב במקביל ומסייעות לשבירת מחזורי כאבי ראש תכופים.

יתרונות

החידושים בתחום טיפולי המיגרנה מותאמים למטופלים עם מחלות לב, שבץ ומחלות כלי דם, שלא יכלו לקחת בבטחה את התרופות הישנות למיגרנה כמו טריפטן.

התרופות החדשות יכולות גם להחליף את התרופות שהובילו לרשימה ארוכה של תופעות לוואי, או שלא הציעו הקלה, כגון טריפטונים, תרופות נוגדות דיכאון ותרופות להתקפים או לחץ דם, במיוחד לאנשים עם מיגרנות עקשניות שחשים שנגמרו אפשרויות הטיפול שלהם.

וזה לא הכול. מטופלים בסוגים חדשים של תרופות מגיעים למינון מלא מוקדם יותר מתקופת ההסתגלות הנדרשת על מנת לבדוק את התגובה לתרופה ולהצטייד בתרופות קלאסיות לכאבי ראש.

סיכונים ואזהרות

מטופלים צריכים לנסות טיפולים שונים לפני קבלת הטיפולים החדשים, שמגיעים עם אזהרה על הימנעות מנהיגה לפחות שמונה שעות לאחר נטילת מנה.

לגלולות גפנט יש כמה אינטראקציות תרופתיות שצריך להיזהר מהן, וטיפול נוגדנים אחר, מסוג ארנומאב, טומן בחובו סיכון לעצירות ולעלייה בלחץ הדם.

בניית תכנית טיפול הוליסטית

אנשים שחווים מיגרנות או סוגים אחרים של כאבי ראש קשים או כרוניים, נדרשים לפנות לרופא הראשי שלהם או לנוירולוג. הם יכולים לקבל הפנייה למומחה כאבי ראש לטיפול מיוחד כגון זריקות. כלים אלה הם רק חלק אחד מאסטרטגיית טיפולים גדולה יותר לכאבי הראש.

שינויים באורח החיים הם קו טיפול נוסף. שינה מספקת, שתיית מספיק מים, והגבלת קפאין עשויים להקל על תסמיני כאבי הראש. ניהול יומן מיגרנה מסייע לזיהוי הדפוסים והגורמים האישיים למיגרנה, וקיימות תוכניות טיפול אישיות שזמינות לסיוע בהקלת כאבי ראש כרוניים ושיפור איכות החיים.