קנאביס רפואי – כל מה שצריך לדעת

אחד הנושאים היותר מדוברים בשנים האחרונות הן בתחום הרפואי והן בתחום העישון הוא קנאביס רפואי. שאלות רבות הקשורות לנושא עולות כמו למשל איפה רוכשים, כמה זה אמור לעלות, למי יש אישור להשתמש בו  ולכן בחרנו לעשות לכם קצת סדר בבלאגן ולהציג בפניכם את כל המידע החשוב והרלוונטי לנושא.

 

האם זה חוקי ?

צרכנים בכל העולם צורכים קנאביס תוך שימוש במכשירי אידוי המכונים וופורייזרים. בעוד יש מקומות שהקנאביס חוקי לגמרי גם לא בהיבט הרפואי, בישראל חל איסור לגדל, להשתמש ולהחזיק קנאביס ללא רישיון ייחודי. הרישיון מונפק על ידי יחידה המכונה יק“ר- קיצור של היחידה לקנאביס רפואי שנמצאת במשרד הבריאות בישראל או על ידי רופא עם אישור מיוחד לכך. הרישיון תקף לכל תהליכי הפקת הצמח, פרט לשמנים אותם מייצרים מהזרעים עצמם. כדי לבדוק האם יש לכם זכאות לרישיון, צריך להגיש טופס מיוחד אותו ממלאים באתר האינטרנט של היק“ר. ניתן להגיש בקשה כאשר התנסיתם בתרופות שלא היו יעילות עבורכם, זאת במידה ותקף את גופכם אחד או יותר מהמצבים הבאים:

  • מחלה סופנית
  • סרטן
  • איידס
  • כאב כרוני
  • פרקינסון
  • פוסט טראומה
  • אפילפסיה
  • תסמונת טורט

 

איך זה עובד?

מטופלים הסובלים מאחד מהמצבים הרפואיים שתוארו לעיל יכולים לקבל אישור לצריכת קנאביס רפואי עם אישור רשמי מהיק“ר. ניתן לעשות שימוש בצמח בהתאם להנחיות הכתובות בנוהל מספר 106, שגם הוא מפורט באתר. בשונה ממרשם לתרופות אותן רוכשים במרשם, רק רופא מורשה יכול לספק אישור לרכישת קנאביס רפואי. גם אונקולוגים, רופאי כאב ורופאים מומחים נוספים יכולים להמליץ על קבלת הטיפול ואז ניגשים לרופא מורשה כדי לקבל את הרישיון.

 

מה העלות של הוצאת רישיון?

העלות להוצאת רישיון עומדת על סכום של 278 ש“ח, זאת במסגרת הרפורמה של ממשלת ישראל אשר הוציאה חוק המפקח על המחירים.

 

האם זה לוקח זמן רב?

אם תיגשו לרופא מוסמך עם רישיון של משרד הבריאות המופיע ברשימת הרופאים של היקר, תוכלו לקבל רישיון באופן מהיר מאוד, ללא המתנה. אם מדובר בפנייה לרופא פרטי, יש צורך במילוי טופס המלצה באתר האינטרנט של היק“ר ואז צריך להמתין מספר שבועות לקבלת הרישיון.

 

קיבלתי רישיון, איפה אני קונה את הקנאביס?

את הקנאביס ניתן לצרוך בבתי מרקחת עם רישיון למכירת קנאביס רפואי או בבתי מרקחת אינטרנטיים ואז אפשר לקבל את המשלוח ישירות הביתה. רשימת בתי המרקת המורשים למכור קנאביס רפואי מפורסמת ומתעדכנת מעת לעת באתר הרשמי של משרד הבריאות. אפשר גם לרכוש את הקנאביס ישירות מהמגדלים.

 

איך אני יכול לצרוך קנאביס?

בעיקרון יש שתי אפשרויות עיקריות לצרוך קנאביס רפואי. האחת באמצעות אידוי, כאמור עם מכשיר שנקרא וופורייזר או בעישון על ידי גלגול. האפשרות השניה היא באמצעות שמן המופק מהצמח אותו בולעים דרך הפה.

 

מה ההבדל בין עישון לבין השמן?

התפרחת אותה מעשנים או מאדים, זולה יותר וגם נגישה יותר והיא מכילה את כל הרכיבים הפעילים המסייעים להטיב עם החולה. ההשפעה הינה מיידית. לעומת זאת השמן נחשב לחזק ועוצמתי יותר, מקל על כאבים וקל יותר לצרוך אותו. השמן יקר בהרבה ותהליך המיצוי מתפוגג תוך זמן מה.

 

איך אדע איזה קנאביס מתאים לי?

את הקנאביס מחלקים לפי קטגוריות המכונות T/C. האות C מראה את הכמות באחוזים של רכיב ה- CBS והאות T את אחות ה- THC. האחוזים תמיד ינועו בין 1-24 אחוזים. החלוקה מתבצעת לפי סוג הקנאביס מבחינת הזן. יש 3 זנים: סאטיבה, היבריד ואינדיקה. היחס בין שתי הקבוצות היא זו שקובעת איזה מוצר יתאים לכם, בהתאם לבעיה ממנה אתם סובלים.