אדריכלות בתים היא כל מה שאתם צריכים

אם רכשתם לאחרונה קרקע או שאולי אתם מתכננים לרכוש קרקע בקרוב, לתכנון ולבנות עליה בית, אדריכלות בתים, היא ללא ספק תחום שאמור להתחיל לעניין אתכם. למעשה, ככל שתלמדו יותר את התחום, ככל שתבינו איך תהליך של בניית בית מתרחש בפועל, שלב אחר שלב, כך יהיה לכם קל יותר וכך גם תוכלו להיות שותפים להגשמת החלום שלכם. בשורות הבאות נציג בפניכם את השלבים בתכנון בית פרטי.

 

 

שלב התכנון ושלב הביצוע באדריכלות בתים

בעיקרון כאשר מגיעים לתהליך הכולל תכנון בית פרטי, מדובר בשני שלבים עיקריים המכילים בתוכם כמה תתי שלבים. השלב הראשון הוא שלב התכנון. בשלב זה יהיה עליכם לבחור את רוב בעלי המקצוע שיקחו חלק בתהליך התכנון של הבית וגם בתהליכי הביצוע ביניהם אדריכל, מהנדס, יועץ חשמל (מהנדס), יועץ אינסטלציה (מהנדס), יועץ מיזוג אוויר, מודד מוסמך ועוד. בשלב זה יהיה עליכם לדאוג לכל מה שקשור לקבלת היתרי בניה אל מול הרשויות, ולכן חשוב לבחור אדריכל שמתמחה בכך. השלב השני כאמור הוא שלב הביצוע. בשלב זה יהיו מעורבים בעלי מקצוע נוספים, פרט לאלה שכבר ציינו כמו קבלן השלד, קבלן האיטום קבלן עבודות העפר ועוד. בשלב זה תקבלו את הטפסים לאישור האכלוס שלכם, זאת אחרי שהבית יעמוד בכל התקנים והדרישות של הרשויות. בכל אופן, חשוב לזכור כי מדובר בתהליך ארוך ומורכב אשר ידרוש מכם לא מעט משאבים, פיננסיים, פיזיים וגם נפשיים ושווה להיערך לכך מראש.

 

מה כוללים שלב הבנייה והתכנון?

  • שמדובר בבניית בית הכל מתחיל ונגמר בכסף – כן זה נכון. כסף הוא משאב חשוב, נדרש והכרחי בתהליך של בניית בית. אחד הדברים הכי חשובים בכדי שתוכלו לצלוח את ההליך הוא לאסוף מספיק הון עצמי ולהגדיר תקציב מתאים בהתאם להון הזה ובהתאם למשכנתא שאתם מתכוונים לקחת ולקבל עליה כמובן אישור. אם עדיין לא רכשתם קרקע, עליכם להכניס לתקציב את עלות הרכישה. בדרך כלל מרכיב הקרקע בממוצע עומד על בין 60%-70% מהעלות של הנכס. חשוב להכניס לחישוב שלכם מס רכישה, היטל השבחה ועוד.
  • בחירת אדריכל – תפקידו של האדריכל הוא למעשה להגשים לכם את כל החלומות, או לפחות את החשובים שבהם. יש להקדיש זמן, אנרגיה ומחשבה בתהליך בחירה זה וחשוב שתשדרו על אותו גל. שווה להשוות בין 2-3 אדריכלים, לשים לב שמצד אחד אתם מתחברים לסגנון העיצובי של האדריכל אותו אתם בוחרים, אבל מצד שני שיש ביניכם כימיה ותקשורת טובה וחיובית. האדריכל ידאג לאישורים המתאימים ובמקביל יתחיל לתכנן את הבית שלכם בהתאם לצרכים ולדרישות שיגובשו בפגישות ביניכם.
  • בחירת בעלי מקצוע – כאמור יש עוד לא מעט בעלי מקצוע אותם תצטרכו לבחור לפני שמתחילים לבנות. גם כאן, יש להקדיש זמן, מחשבה ומאמץ בבחירה, אלא אם כן אתם רוצים לקחת את התהליך הניהולי על עצמכם, דבר שידרוש מכם זמן רב ויחייב אתכם ללמוד את הנושא לעומק.
  • בניית השלד – השלב הראשוני של הבניה כולל את יציקת יסודות הבית ובניית השלד. כל בית מכיל בטון מזוין. קיימת חשיבות רבה לכך שהבית יעמוד בכל התקנים. שלב זה כולל בין השאר בניה של העמודים, בנייה של המקלט ואת הבסיס שאמור לשאת את כל המשקל של הפרויקט. שלב זה נחשב קריטי ויקבע את רמת הבטיחות בתוך הבית במקרה של רעידת אדמה למשל.

 

בנוסף יהיה עליכם לבחור קבלן שלד, קבלן גמר ומעצב פנים. איך תדעו שהגעתם לסוף? ברגע שתתחילו לבחור את הרהיטים:).