מה הפך את ישראל למעצמת הייטק?

הייטק הוא אחד מהתחומים הפופולאריים ביותר, אשר על אף הפופולאריות של תחום זה, הוא עדיין נמצא בצמיחה גדולה מיום ליום. בזמן שישראלים רבים נוהרים לתעשיית ההייטק, מדינת ישראל ממשיכה לרשום הישגים רבים ולבסס את עצמה בתור מעצמת הייטק של ממש. מה הפך את ישראל למעצמת הייטק בקנה מידה עולמי?, הכתב אורי אלטר בדק את הנושא ועומק והנה התשובות לשאלה זו, בשורות שלפניכם.

על הצמיחה הגדולה של ענף ההייטק במדינת ישראל

ישראל הגיעה להישגים יוצאי דופן בכל הנוגע לתעשייה הטכנולוגית המתפתחת בה במהלך השנים האחרונות. מדובר על השיגים בסדר גודל עולמי של ממש, אשר מהווים את הביטוי לצמיחה הטכנולוגית הגדולה במדינת ישראל, אשר נמצאת בהתקדמות בלתי רגיל במהלך 25 השנים האחרונות. הצמיחה של ישראל מבחינה טכנולוגית הביאה לידי ביטוי את העובדה שמספר הסטודנטים הנרשמים ללימודי מקצועות שמובילים בסופו של דבר לתעשיית ההייטק היא עצומה, וכיום ישנו ביקוש גבוה למקצועות אלה באוניברסיטאות ובמכללות במדינת ישראל.

כיצד התבצעה הצמיחה הישראלית בתחום ההייטק והפכה אותה למעצמת הייטק

לא ניתן לענות על התשובה לשאלה הזו עם תשובה חד משמעית אחת, שכן מדובר על מספר תהליכים שונים שהניעו וקידמו את המעמד של ישראל ביחס לעולם בתחומי ההייטק השונים. ניתן לדבר על החרם כנגד ישראל על ידי מדינות רבות, שאילץ את ישראל להתבסס על תעשייה עצמאית חזקה בכל התחומים, על הצורך בפיתוח וקידום טכנולוגי לצורכי ביטחון במדינת ישראל, עלייה של מהנדסי תוכנה רבים למדינת ישראל בגל העלייה מחבר העמים, ועוד – כל אלה כאמור, תרמו להתבססותה של ישראל בתור מעצמת סייבר טכנולוגית עולמית. יתר על, בתחילת שנות ה-90, מדינת ישראל הקימה מספר תוכניות לאומיות אשר סייעו לקידום תעשיית ההייטק במדינה, זאת כאשר היה מדובר דאז על תוכניות שקודמו לצורך קידום הטכנולוגיה הביטחונית, אולם תוכניות אלה סייעו לתחום זה בכלל היבטיו.

עוד דבר שאי אפשר להתעלם ממנו הוא האופי הישראלי שמקביל מאוד לנתוני ההצלחה ולמספרים אשר מדברים בעד עצמם. הצלחה בתחום ההייטק מקבילה להתמדה, נחישות בלתי מתפשרות, יכולת להתמודד עם לחצים בצורה יעילה וממוקדת, מוח מפותח, היכולת לחשוב מחוץ לקופסא, אלה ועוד מאפשרים לישראלים להגיע לטופ של הטופ בתחום ההייטק. בנוסף, ישראל נחשבת גם לאחת המדינות המובילות בתחום הסטארטאפים ואינספור המצאות, רעיונות ומיזמים שכבשו את העולם ידועים בתור כחול – לבן. כעת כל מה שנותר לנו זה פשוט להמשיך בכיוון הזה ולכבוש את העולם.