תאונת דרכים קטלנית וההשלכות שלה

מדי שנה, מתרחשות אלפי תאונות דרכים קטלניות בישראל. חלקן כתוצאה מנהיגה תחת השפעה של אלכוהול או סמים, חלקן בשל תקלות ברכבים וחלקן בשל חוסר זהירות או נסיעה במהירות מעל המותר. יחד עם זאת, למרבה המזל, רוב התאונות כרוכות בנזקי רכוש בלבד, כלומר, נזק לרכב בניגוד לנזק לנהג או לנוסעים. אבל תאונת דרכים קטלנית מובילה למות הנהג או הנוסעים ולמרבה הצער, גם מקרים אלו מתרחשים בתדירויות גבוהות ביותר.

במקרה של מעורבות בתאונת דרכים קטלנית, קיימים צעדים שניתן לנקוט בהם כדי להתגונן ולשמור על האינטרסים, עם בחירת עורכי דין תעבורה מומלצים שמייצגים את הנהגים או הנפגעים. הנה רשימת הצעדים שיש לנקוט בהם לאחר מעורבות בתאונת דרכים קטלנית.

עצירה וכללי התנהגות בזמן תאונה

לעולם אין לנסוע מזירת התאונה, אפילו אם היא קלה. העונשים הקבועים בחוק על תאונות דרכים פגע וברח חמורים ביותר. לכן, אם חס וחלילה הייתם מעורבים בתאונת דרכים עליכם לעצור בצד, לנסות שלא להפריע לתנועה, לשים עליכם את הוסט הזוהר ואם יש צורך גם משולש אזהרה לפי הכללים הקבועים בחוק. בנוסף, מומלץ מאוד להזמין משטרה במידה ומדובר בתאונה רצינית, לתעד את האירוע, להחליף פרטים וכמובן לקרוא לשירותי סיוע כמו מגן דוד אדום במידה ויש באירוע נפגעים.

הגנה על התרחיש

ניתן למנוע תאונות דרכים קטלניות נוספות באמצעות התקנת אורות תקינים. כשהתאונה מתרחשת בלילה והאורות אינם פועלים, כדאי שיהיה לכם פנס שיגן עליכם כשאתם ממתינים בצד הדרך.

יצירת קשר עם המשטרה

גם אם אין נפגעים חמורים, מומלץ לפנות למשטרה. יתכן שיהיה צורך בדו"ח משטרה כדי להגיש תביעה לחברת הביטוח, גם אם זה רק על נמת להגיש תביעה בגין נזק לרכב שלכם. כלי הרכב המעורבים בתאונה צריכים להישאר במקומם, אלא אם הם מפריעים לתנועה.

ביצוע רישום מדויק

כשהמשטרה מגיעה, יש לוודא דיווח לשוטרים בדיוק מה קרה. אם עובדות מסוימות אינן ידועות, יש ליידע את השוטרים. אין לשער, לנחש, או לטעון אף אחת מהעובדות. במקרה ששואלים אתכם לגבי פציעה ואינכם בטוחים, יש להשיב שאינכם בטוחים, במקום לא.

לעתים קרובות, הכאבים והפציעות מתאונות רכבים מתגלים שעות לאחר התאונה בפועל. יש לוודא גם שהצהרות שנאמרו על ידי אנשים אחרים שמעורבים בתאונה מדויקות גם הן.

צילום תמונות

אם יש מצלמה ברכב, או טלפון סלולרי שמצויד במצלמה, כדאי לצלם את הרכבים אם יש נזק גלוי. אם יש לכם פציעות גלויות, כדאי לצלם גם אותן.

יחד עם זאת, אסור בשום אופן להתערב בחקירת המשטרה המתנהלת. אם אינכם יכולים לצלם תמונות בזירת התאונה, צלמו אותן בהקדם האפשרי לאחר התאונה.

החלפת מידע

ברוב המקרים, השוטר החוקר משיג את המידע הדרוש, אבל אם המשטרה אינה מגיבה לתאונה, יש לקבל את השם, הכתובת ומספר הטלפון של כל המעורבים בתאונה, נהגים ונוסעים. כמו כן, כדאי לקבל מידע על ביטוח של כל כלי הרכב המעורבים בתאונה. אם יש עדים, כדאי לקבל מהם מידע גם על מנת שאתם או עורך הדין שלכם תוכלו לפנות אליהם בעתיד.

אם המשטרה תגיב לתאונה, השוטר בדרך כלל יספק לכל הנהגים מספר דו"ח משטרתי. תוכלו להשתמש במספר זה מאוחר יותר כדי לקבל את דו"ח המשטרה.

דיווח על התאונה

יש ליידע את חברת הביטוח בהקדם האפשרי. פוליסות רבות דורשות דיווח מידי ושיתוף פעולה מלא. מומלץ לבדוק אם יש הטבות רפואיות כחלק מהכיסוי של פוליסת הביטוח.