באילו מצבים מומלץ לפנות למגשר מוסמך?

קונפליקטים הם חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. אנו נחשפים למריבות ולוויכוחים שונים כבר מגיל צעיר, וניתן להגיד שאף אדם לא יעבור את חייו מבלתי להיכנס למספר ויכוחים ומריבות רציניים. על אף שבמרב המקרים, ניתן להגיע לפשרה בצורה אנושית וחברית, וניתן בשל כך לפתור את הקונפליקט בצורה פשוטה יחסית, מצד שני במקרים רבים 2 הצדדים (או יותר במידה שיש יותר צדדים אז יותר) לא מצליחים להגיע לעמק השווה, ונדרשים צעדים יצירתיים ומורכבים יותר על מנת ליישב את המחלוקת הקיימת. במקרים רבים, נאלץ לפנות לטיפול של מגשר מוסמך על מנת לפתור את המחלוקת. יש סוגים שונים של מחלוקות אותן מגשר יכול לפתור, למשל סכסוכים הקשורים לעולם הנדל“ן, סכסוכים הקשורים לתחום המשפחה במהלך תהליך גירושין, סכסוכים שצצים על ירושות או מצבים פיננסיים וכלכליים אחרים ועוד.

מה זה מגשר מוסמך?

אנשים רבים בחיים האלה זוכים לתואר של מגשר מוסמך. זה יכול להיות אנשים שעובדים בבתי המשפט השונים, מומחה לביטחון לאומי, ועוד נוספים. מגשר מוסמך הוא אדם שנועד לשב מחלוקות, סכסוכים, וקונפליקטים בין אנשים, משפחה, או ארגונים שונים. מגשר מוסמך הוא אדם אשר נקבע על ידי 2 הצדדים, זאת כאשר ישנה חשיבות רבה לכך שגם 2 הצדדים הקיימים במחלוקת יסכימו על המינוי של המגשר המוסמך לטובת אותו הקונפליקט, אך מצד שני, חשוב כי המגשר המוסמך יהיה אדם ניטרלי, ללא כל קשר אישי או רגשי לאחד הצדדים או יותר שקיימים במחלוקת. תפקידו של המגשר הינו ליצר הבנה ותקשורת בין הצדדים, ובשל כך, להצליח להגיע להחלטה טובה המקובלת על כל הצדדים ודואגת גם כן לאינטרסים של כולם.

מתי מומלץ לפנות למגשר מוסמך?

בסופו של דבר ניתן לפנות למגשר מוסמך בעקבות מגוון רחב של בעיות, מריבות, וקונפליקטים. לרוב, אנשים פונים למגשרים מוסמכים על מנת לפתור מחלוקות וסכסוכים אשר קשורים לעניינים שונים כמו – חילוקי דעות במשפחה, סכסוכים סביב כספים וירושות, ניהול של כספים של הורים, טיפול בזקן, ועוד. היתרונות של הגישור הן רבות מאוד, והיתרון הגדול ביותר של פנייה למגשר מוסמך על מנת שיפתור את המחלוקות או הסכסוכים השונים, זה העובדה שמגשר מונע פנייה לבית משפט, והוצאה של עלויות רבות בשל כך.

איך לבחור מגשר?

לעתים בית המשפט ממנה מגשר, אך אם אתם בוחרים מגשר בעצמכם, שווה לבחור מישהו שההתמחות שלו קשור לתחום שבו מתקיים הסכסוך עצמו. כדאי לבחון את רמת הניסיון, הידע והמקצועיות של המגשר, להתייעץ עם אנשים שעברו איתו תהליך דומה לתהליך שאתם הולכים לעבור, לבדוק את רמת הזמינות שלו, את המחיר, מה אתם מקבלים בתמורה לסכום אותו תשלמו וכמובן להגדיר מטרות לתהליך. מומלץ לקיים עם המגשר פגישת היכרות בה אתם מבינים לאן הדברים הולכים, איך התהליך אמור להתקיים בין הצדדים ולראות שאתם באמת ובתמים סומכים על האדם שעומד מולכם. בעיקרון, מגשר אמור לסייע לכם להגיע להסכמות כאלה ואחרות, לפשט את התהליך ולגשר על הפערים שקיימים ביניכם וזה התפקיד העיקרי שלו. חשוב לדעת שלא תמיד שני הצדדים יהיו מרוצים, סביר להניח שתצרכו להתפשר על כל מיני דברים, אבל בכל מקרה, תהליך של גישור הוא עדיף בהרבה מכל הבחינות מאשר להגיע לבית המשפט, אז הכל הופך מורכב יותר, ארוך יותר, יקר יותר ואמוציונלי יותר. לכן, גישור במקרים רבים עדיף על כל דבר אחר.