אסטמה של העור – מידע ודרכי טיפול

אסטמה של העור היא מצב שבו העור הופך להיות יבש עם גירודים עזים, מה שמוביל לאלרגיות ודלקות. זהו הסוג הנפוץ ביותר של אקזמה, בקרב אנשים שיש להם נטייה לפתח אלרגיות עור. בין אם מדובר בילדים ובין אם במבוגרים, המחלה איננה נעימה כלל וכלל ופוגעת באופן ניכר באיכות החיים. יחד עם זאת, היא כן ניתנת לטיפול ובהחלט חשוב להבין את התסמינים ושיטות הטיפול כדי להתמודד היטב עם המצב.

תסמיני המחלה

התסמינים נראים שונים בקרב כל אדם שסובל מהמחלה, אבל ברוב המקרים התסמינים כוללים פריחה מגרדת, קשקשת, שעלולה להופיע על הפנים, הידיים, הרגליים וחלקים אחרים של הגוף. אסטמה של העור עשויה להיראות לבנה אפורה, או אפרפרה, או להופיע בגווני סגול או חום כהה על גווני עור כהים.

הנגעים עשויים להיראות אדומים על גווני עור בהירים, והמחלה נקשרת לעור יבש. גירוד אקזמה עלול להוביל לפציעת עור עם הפרשות וזיהומים. באתר של העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס תוכלו להתרשם ממידע מהימן ומקצועי על המחלה.

איך מאבחנים אסטמה של העור?

אין בדיקה אחת שמשמשת לאבחון אסטמה של העור, אבל יש כמה בדיקות שרופאים משתמשים בהן על מנת לקבוע את המצב.

בדיקה גופנית וסקירת ההיסטוריה הרפואית

בשילוב עם בדיקת הפריחה, הרופא ישאל מתי הופיעו התסמינים ומה קרה בסביבות אותה תקופה, כמו למשל:

  • טיול רגלי באזור טרופי.
  • ענידת תכשיט חדש.
  • שימוש במוצר חדש, כמו סבון כביסה.
  • צביעת שיער, או טיפול אחר כגון סלסול או החלקה.

בדיקת אלרגיה

בסוגים מסוימים, אסטמה של העור עשויה להצביע על אלרגיה למגע. אם הרופא חושד בדלקת עור במגע, הוא יבקש מכם להשתמש במדבקות עור שמכילות כמויות קטנות של אלרגנים אפשריים למשך יומיים.

אם אתם אלרגיים לחומר, תתפתח פריחה מגרדת מקומית. הרופא יבצע בדיקת מעקב על מנת לבדוק את התגובה שלכם, בדרך כלל יומיים לאחר הסרת המדבקה. בחלק מהמקרים, הרופא יבצע מספר בדיקות כדי להגיע לאבחנה מדויקת. אם הפנייה הראשונה היא לרופא משפחה, הוא יפנה אתכם למומחה כמו רופא עור או אלרגיסט.

מה מעורר אסטמה של העור?

אסטמה של העור מתרחשת בדפוסים שונים אצל כל אדם שסובל מהבעיה, אבל חשוב להבין מה מוביל לגירוי האסטמה כדי לסייע בהתמודדות עם הסימפטומים.

מהן שיטות הטיפול?

כשהרופא יודע מה גורם לאסטמה של העור, הוא ממליץ על הימנעות מהגורמים. טיפולים אחרים, כמו הטיפולים הבאים, מקלים ומונעים תסמינים:

תכשירי לחות ללא מרשם. מיועדים להעניק לחות לעור היבש ולמנוע איבוד לחות מהעור. דוגמאות כוללות וזלין או מגוון של קרמים ומשחות. שינה עם תחבושת לחה על האזורים הפגועים מעניקה גם היא לחות לעור היבש שלכם.

תרופות ומוצרים ללא מרשם. כמו הידרוקורטיזון מקומי להפחתת דלקת.

תרופות מרשם שמפחיתות דלקת, כגון:

  • קורטיקוסטקרואידים מקומיים לבליעה, או סוגים חזקים יותר.
  • מעכבי קלצינורין מקומיים.
  • תרופות מערכתיות.
  • תרופות ביולוגיות.
  • אנטיביוטיקה לטיפול בזיהומי עור.
  • פוטותרפיה, שימוש באור אולטרה סגול תחת השגחה רפואית, לטיפול בדלקת.

טיפול באסטמה של העור מסייע בהקלת כאבים וגרד, מונע זיהומים ומשפר את איכות החיים. חשוב להתייעץ עם הרופא על מנת לסייע ביצירת תוכנית טיפול והתמודדות שתתאים לכם.

כדי להקל על תסמיני המחלה, מומלץ מאוד להקפיד שלא לעשות שימוש בכל מיני תכשירים קוסמטיים, קרמים ותכשירים ללא אישור הרופא שלכם. בנוסף, כדאי לרכוש ביגוד נעים למגע העשוי מ-100% כותנה ובדים טבעיים, להימנע מלבישת בדים סינטטיים. גם בהיבט של שינה שווה להשקיע ברכישת מצעים איכותיים עשויים כותנה.